نسخه آنلاین

با کلیک روی تصویر، شماره اخیر راه نجات را به صورت آنلاین بخوانید

پیامک هفته

عاشقی مقدور هر عاشق نیست

غم کشیدن کار هر نقاش نیست

پرنیان

وقتی بهار می‌رسد و شور و حال نیست

یعنی که در نظام زمین اعتدال نیست

بلبل کجاست تا به کلاغان خبر دهد

روح بهار تشنه‌ی این قیل و قال نیست

حالا که فاطمیه، دل عید را شکست

دیگر برای خنده‌ی گل‌ها مجال نیست

غم دامن ملائکه را هم گرفته است

«در بارگاه قدس که جای ملال نیست»

آه ‌ای بهار خسته که از راه می‌رسی!

آیا دلت شکسته‌تر از پارسال نیست؟

(تکتم حسینی)

سخن فاطمه(س)

«اى على! من از پروردگارم شرم دارم كه چيزى از تو درخواست كنم كه توان برآوردن آن را نداشته باشى».

کاریکلماتور

گرانی بار مردم را سبک می‌کند

(حسین ناژفر)

هفته‌نامه راه نجات ـ شماره 1670 ـ شنبه ـ 8 دلو 1390 PDF Print E-mail
آرشیو - راه نجات
Tuesday, 20 March 2012 20:31

هفته‌نامه راه نجات

شماره 1670

شنبه ـ 8 دلو 1390 ـ 28 جنوری 2012 ـ 4 ربیع‌الاول 1433

 

حدیث:

حضرت محمد(ص): از جمله بنده‌گان آن کس پیش خداوند محبوب‌تر است که برای بنده‌گان سودمندتر است.

 

افغانستان و پیمان‌های استراتیژیک / سرمقاله

در یک سال اخیر مخصوصاً پس از اجلاس دوم بن، لیستی از پیمان‌های استراتیژیک پیش روی افغانستان جهت امضا وجود دارد. رییس‌جمهور، هم‌اکنون در یک سفر دوره‌یی جهت امضای پیمان‌ها در خارج از کشور به سر می‌برد.

این سوال مطرح است که چه ضرورت دارد که افغانستان در زمان بسیار اندک، لیستی از پیمان‌ها را امضا نماید؟

ـ افغانستان تاکنون بیش از سه دهه در جنگ و بحران به سر برده و در عرصه برقراری مناسبات و روابط دیپلوماتیک با سایر کشورها عقب مانده است. اینک در ختم یک دهه اوضاع جاری جدید قبل از ان که نیروهای خارجی، افغانستان را ترک کنند خلای موجود در عرصه روابط سیاسی باید پر شود.

ـ از سال 2001 تاکنون حضور جامعه جهانی یک‌جانبه بر اساس فیصله شورای امنیت ملل متحد و مطابق مفاد فصل هفتم منشور ملل متحد برنامه‌ریزی شده است. این نوع حضور قرار است سال 2014 میلادی خاتمه یابد. اما نیازمندی افغانستان به کمک جامعه جهانی از بین نمی‌رود بنابراین روابط افغانستان با کشورهایی که تمایل به همکاری پس از سال 2014 را دارد در چوکات همین پروتوکل‌ها باید تعریف و تنظیم گردد. تاکنون فقط با هندوستان این پیمان به امضا رسیده است.

در سفر دوره‌یی رییس‌جمهور که از 3 روز قبل آغاز گردید، نخست موافقت‌نامه‌ای با ترکمنستان در رابطه با پروژه‌ی تاپی و امتداد خط آهن از ترکمنستان از طریق بند آقینه تا اندخوی به امضا رسید.

پس از آن رییس‌جمهور عازم ایتالیا گردید و پس از ملاقات با صدراعظم ایتالیا، پیمان استراتیژیک با این کشور را امضا نمود. در این جریان ایتالیا وعده داد که پس از سال 2014 افغانستان را تنها نگذاشته و همکاری‌هایش در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی ادامه خواهد داشت.

رییس‌جمهور هم‌اکنون در فرانسه به سر می‌برد و قرار است پیمان همکاری استراتیژیک این کشور با افغانستان نیز به امضا برسد.

این پیمان نیز تعهد فرانسه بر دوام همکاری‌هایش پس از سال 2014 را به همراه خواهد داشت.

در ادامه قرار است حامد کرزی به لندن سفر کند و در آن جا موافقت‌نامه‌ای به امضا خواهد رسید اما عنوان استراتیژیک را با خود ندارد. مقامات بریتانیایی نیز تمایل‌شان را به حضور نظامی در افغانستان پس از سال 2014 اعلام کردند. بنابراین ضرورت امضای پیمان همکاری استراتیژیک میان این دو کشور به قوت خود باقی می‌ماند و احتمالاً مقامات هر دو کشور آن را در پروگرام کاری آینده خود دارند. البته این پیمان مانند پیمان همکاری استراتیژیک افغانستان با امریکا از حساسیت‌هایی برخوردار است.

گرچند پیمان همکاری استراتیژیک امریکا و افغانستان قبل از همه مطرح و مورد مذاکره بود، لویه جرگه مشورتی عنعنوی نیز در این خصوص دایر گردید و بیش از پنجاه بند مشورت‌های جرگه به رییس‌جمهور داده شد ولی تاکنون این پیمان آماده امضا نمی‌باشد و زمان بیش‌تری ضرورت دارد تا به امضای رییس‌جمهور هر دو کشور برسد.

تفاوت آشکارا بین امضای پیمان همکاری استراتیژیک امریکا با سایر کشورها وجود دارد، پیمان‌های دیگر صرفاً جنبه‌ی سیاسی اقتصادی و فرهنگی دارد، اما در دل پیمان افغانستان با امریکا حضور نظامی امریکا تا سال‌های دیگر نیز مطرح می‌باشد و از جانبی کشورهای منطقه نیز حساسیت خاصی در برابر این پدیده دارد، لذا ایجاب می‌کند که دولت افغانستان با دقت و حساسیت بیش‌تر آن را مطالعه نماید.

 

حنا ربانی به کابل می‌آید

موسی‌زی: امیدواریم سفر وزیر خارجه پاکستان، یک آغاز نو در روابط دو کشور باشد

قرار است، وزیر امور خارجه پاکستان، در ماه آینده‌ی میلادی از افغانستان دیدار کند.

انتظار می‌رود، وزیر امور خارجه‌ی پاکستان در جریان دیدارش از افغانستان، با مقام‌های افغان روی مسایل عمده مثل مبارزه با تروریزم، پروسه‌ی صلح، روابط سیاسی و اقتصادی میان دو کشور صحبت کند.

جانان موسی‌زی، سخنگوی وزارت امور خارجه، روز پنج‌شنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت، که امیدوارند با دیدار حنا ربانی کهر از افغانستان، صفحه‌ی جدیدی از روابط میان افغانستان و پاکستان باز شود.

موسی‌زی گفت: ما امیدوار هستیم که سفر کهر به کابل روی روابط دو همسایه نزدیک، برادر و مسلمان یک آغاز نو باشد. موقف افغانستان در چند ماه گذشته که بدبختانه روابط میان دو کشور متضرر شد، موقف اصولی و پایدار بوده است و ما با پاکستان روابط مستقل می‌خواهیم و همیشه به پاکستان تاکید کرده‌ایم که اجازه ندهد تا روابط افغانستان با آن کشور از ناحیه چه‌گونه‌گی روابط پاکستان با کشورهای دیگر صدمه ببیند.

حکومت به هدف بهتر ساختن روابط میان دو کشور در حالی تاکید دارد که پس از کشته شدن استاد برهان‌الدین ربانی، رییس شورای عالی صلح، روابط میان افغانستان و پاکستان شکل غیرعادی را به خود گرفته است.

مقامات افغان ادعا داشتند که ترور استاد ربانی در پاکستان طرح‌ریزی شده است و آنان از پاکستان تقاضا کردند که به منظور تحقیقات در مورد با افغانستان همکاری کند.

به گفته کارشناسان، با آن که پاکستان در بخش تحقیق در مورد قتل استاد ربانی به حکومت افغانستان وعده داده بود، اما گفته می‌شود چنین نشد و این کشور در نشست بن که در مورد افغانستان برگزار شد، نیز اشتراک نکرد.

کارشناسان افغان می‌گویند که کاهش کنترول پاکستان بر طالبان سبب شده که حالا پاکستان تلاش کند با ایجاد روابط نزدیک با افغانستان، به نحوی میان گروه طالبان درز ایجاد کند.

وحید مژده در صحبت با رادیو آزادی در این مورد چنین گفت: در حقیقت امریکا طالبان را تشویق کرد تا از پاکستان دور شوند و زمینه را برای اجرای این کار مساعد ساخت که در گذشته امریکا چنین مجالی را به طالبان نداده بود و چنین یک فرصتی برای طالبان فراهم نشده بود.

مژده افزود: به هر حال آن چه که ما شاهدش هستیم دوری طالبان از پاکستان است و انحصار پاکستان بر طالبان کاهش یافته است و شاید هم پاکستان به این فکر باشد که به همکاری افغانستان تلاشی را آغاز کند که در نتیجه آن طالبان را به دو یا چند پارچه تقسیم کند.

سفر وزیر امور خارجه پاکستان به افغانستان در حالی صورت می‌گیرد که روابط میان اسلام‌آباد و واشنگتن هم در این اواخر به تیره‌گی گراییده است. طوری که مقامات پاکستانی هفته گذشته از سفر نماینده خاص امریکا برای افغانستان و پاکستان به اسلام‌آباد ممانعت کردند.

حمله‌ی دو ماه پیش طیاره‌های بی‌سرنشین ناتو بر مهمند اجنسی که سبب مرگ 24 سرباز پاکستانی شد، روابط میان امریکا و پاکستان را دچار تنش ساخت.

اسلام‌آباد در اعتراض به این مسأله راه‌های مواصلاتی را به روی کاروان‌های اکمالاتی ناتو مسدود کرد و هم‌چنین از امریکا خواست تا پایگاه شمسی را تخلیه کند.

در کنار این همه پاکستان از شرکت در نشستی که در ماه دسمبر سال گذشته در مورد افغانستان در بن برگزار شد، نیز خودداری کرد و این مسأله سبب شد تا کشیده‌گی جدید در روابط میان افغانستان و پاکستان به وجود بیاید.

به دنبال عدم شرکت پاکستان در این نشست، رییس‌جمهور کرزی پاکستان را به سبوتاژ کردن تلاش‌های افغانستان برای گفت‌وگو با طالبان متهم کرد.

 

توقف کتاب‌های درسی دانش‌آموزان افغان در پاكستان

48 میلیون جلد كتاب از كمك‌های اردوی ملی امریكا برای دانش‌آموزان افغان، در بندر پاكستان توقف داده شده است.

امان‌اله ایمان، سخنگوی وزارت معارف، به خبرگزاری بست باستان گفت كه از یك ماه به این طرف هفت‌صد كانتینر كه حامل 48 میلیون جلد كتاب از كمك‌های اردوی ملی امریكا برای دانش‌آموزان افغان است، در بندر پاكستان توقف داده شده است.

او افزود این كتاب‌ها مطابق به نصاب تعلیمی جدید برای دوره‌ی ثانوی در کشورهای خارجی چاپ شده است.

توقف این کتاب‌ها در حالی صورت می‌گیرد که سخنگوی وزارت معارف می‌گوید که دانش‌آموزان افغان تنها در ولایات ناامن با مشکل کمبود کتاب روبه‌رو هستند.

اما شکایت‌های دانش‌آموزان از کمبود کتب درسی، همیشه در ولایات امن نیز شنیده شده است.

ایمان می‌گوید که پاکستان به دلیل مشکلات ترانزیتی که با افغانستان دارد، این کانتینرها را متوقف ساخته است همان گونه که اموال تجارتی بازرگان را متوقف ساخته بود.

گفتنی است که اخیراً برای بیش از یک ماه، هفت‌صد کانتینر اموال تجارتی بازرگانان افغان نیز در پاکستان توقف داده شده بود. گمان استفاده‌ی نیروهای ناتو از این اموال، دلیل این توقف خوانده شده بود.

توقف این اموال پس از آن صورت می‌گیرد که روابط امریکا با پاکستان رو به وخامت گذاشت.

روابط پاكستان و امریكا پس از كشته شدن شماری از سربازان پاكستان در مرز با افغانستان از سوی امریكایی‌ها به وخامت گرایید و حتا سبب مسدود شدن راه اكمالات ناتو از پاكستان شد.

 

سی خارجی به دلیل نداشتن اسناد قانونی رد مرز شدند

پولیس قندهار گفته است که سی خارجی را به دلیل نداشتن اسناد قانونی مسافرت رد مرز کرده است، بیش‌تر افراد رد مرز شده شهروندان پاکستان هستند.

به گزارث خبرگزاری ثبوت، سمونوال رحمت‌اله اطرفی، آمر امنیت فرماندهی پولیس قندهار، در یک نشست خبری گفت: «این افراد که از کشور بیرون شده‌اند بیش‌ترشان از کشور پاکستان بوده‌اند که اجازه‌نامه‌ی رسمی نداشتند».

این نخستین بار نیست که شهروندان خارجی بدون داشتن اسناد قانونی وارد کشور می‌شوند؛ گزارش‌های مشابه در گذشته نیز وجود داشته است.

گزارش‌های تاییدناشده‌ای وجود دارد که پولیس در مرزهای جنوبی و شرقی کشور از افرادی که از مرز می‌گذرند، اسناد قانونی مسافرت درخواست نمی‌کند.

 

بهای جدید دیزل؛ 60 افغانی

وزارت تجارت و صنایع کشور برای چندمین بار پس از افزایش سرسام‌آور بهای مواد نفتی در بازار، نرخ جدیدی برای عرضه مواد نفتی تعیین کرده است.

به گزارش خبرگزاری ثبوت، انوارالحق احدی، وزیرتجارت و صنایع، در یک نشست خبری در کابل گفت: «همشهریان ما می‌توانند که از تانک‌های دولتی یک لیتر تیل دیزل را به 60 افغانی به دست آورند»، بهایی که به نظر نمی‌رسد قناعت خاطر شهروندان را فراهم کند.

وزیر تجارت و صنایع گفته است که بهای جهانی مواد نفتی افزایش یافته است و این اداره نمی‌تواند بهای این مواد را بیش از این پایین بیاورد.

تعیین بهای مواد نفتی و عرضه این مواد از سوی وزارت تجارت، بخشی از سیاست‌های جدید این اداره مبنی بر دخالت 20 درصدی در بازار مواد نفتی است.

این اداره هم‌چنین برای حفظ تسلط 20 درصدی خود بر بازار مواد نفتی گفته است که شمار تانک‌های تیل (تاسیسات عرضه تیل) را در کابل افزایش می‌دهد و به زودی این تاسیسات را در ولایت‌ها نیز خواهد ساخت.

هم‌زمان با افزایش مواد نفتی در بازارهای کشور، وزارت تجارت و صنایع نیز یک سلسله اقدامات را برای کنترول بهای این مواد انجام داد؛ اقداماتی که با گذشت چند ماه از آن هنوز نتیجه ملموسی در بازار نداشته است.

به باور ناظران اقدام‌های شتاب‌زده وزارت تجارت و صنایع نه تنها در کنترول بهای مواد نفتی در بازارهای کشور نتیجه‌بخش نبوده است؛ بلکه به صورت تناوبی بهای رسمی این مواد را نیز بلند برده است.

هم‌اکنون بهای مواد نفتی در بازارهای کشور نسبت به بازارهای مشابه در شماری از کشورهای همسایه بیش از دو برابر می‌باشد.

 

جوانه‌های امیدی که در تحصیلات عالی شکفته‌اند

مقامات وزارت تحصیلات عالی می‌گویند که ظرفیت جذب در نهادهای تحصیلی دولتی در سطح کشور را پنج هزار تن افزایش داده‌اند.

به گزارش آژانس اطلاعاتی باختر، این در حالی است که ظرفیت پایین جذب همواره واکنش‌های جوانانی را که از راه یافتن به نهادهای تحصیلی باز می‌مانند، به همراه داشته است.

در این حال مقامات در وزارت تحصیلات عالی می‌گویند که آنان ظرفیت جذب در نهادهای تحصیلی دولتی را تا پنج هزار افزایش داده‌اند.

طبق ارقام ارایه‌شده از سوی مقامات این وزارت، امسال قرار است نود هزار فارغ مکتب از جمع یک‌صد و پنجاه هزار داوطلب، بعد ازسپری کردن امتحان کانکور، جذب نهادهای تحصیلی در سطح کشور شوند؛ در حالی که سال گذشته هشتاد و پنج هزار داوطلب توانسته بودند از میان یک‌صد و بیست هزار جوان متقاضی به نهادهای تحصیلی دولتی در کشور راه یابند.

پوهنمل محمدعظیم نوربخش، سخنگوی وزارت تحصیلات عالی، گفت، این وزارت با ایجاد چندین پوهنزی و دیپارتمنت در نهادهای تحصیلی دولتی، قدرت جذب محصلین را بالا برده است.

پوهنمل نوربخش گفت که برای سال آینده نیز ظرفیت جذب در نهادهای تحصیلی دولتی را افزایش خواهند داد.

به گفته‌ی سخنگوی وزارت تحصیلات عالی، این افزایش در جذب، با ایجاد پنج پوهنتون و دست کم بیست پوهنزی و پنجاه رشته، برای سال آینده نیز عملی خواهد شد.

ناهمگونی و عدم تطابق در میزان فراغت از مکتب و جذب در نهادهای تحصیلی، نیز واکنش‌های جوانان و انتقادهای کارشناسان را در پی داشته است.

کارشناسان می‌گویند باید سالانه بیش‌ترین تعداد از جوانانی که از مکتب فارغ می‌شوند، جذب نهادهای تحصیلی دولتی شوند.

عبیداله عبیدی، کارشناس مسایل تحصیلی، می‌گوید که وزارت تحصیلات عالی باید با ظرفیت‌سازی بیش‌تر، توانایی جذب بیش‌ترین فارغان سالانه مکاتب را پیدا کند.

در این حال عبدالصبور غفرانی، یک سخنگوی وزارت معارف، گفت که امسال یک‌صد و پنجاه هزار دختر و پسر از مکاتب فارغ شدند. این در حالی است که وزارت تحصیلات عالی تنها قادر به جذب نود هزار از این فارغان در نهادهای تحصیلی دولتی در کشور است.

سخنگوی وزارت تحصیلات عالی می‌گوید که آنان با تطبیق یک استراتیژی پنج ساله، ظرفیت جذب در نهادهای تحصیلی دولتی را افزایش قابل قبولی خواهند داد.

وی گفت که در چارچوب این استراتیژی آنان علاوه بر ایجاد پوهنزی‌ها و رشته‌های تحصیلی در پوهنتون‌ها، در برخی ولایاتی که اصلاً پوهنتون وجود ندارد، به تاسیس پوهنتون خواهند پرداخت.

برخی ولایات کشور از جمله نیمروز، غور، ارزگان، پکتیکا، سرپل، غزنی و لوگر فاقد پوهنتون‌اند.

با این حال جوانان، ظرفیت‌سازی در نهادهای تحصیلی دولتی در کشور را به فال نیک می‌گیرند.

یکی از این جوانان عمر بابکرخیل است، او که تازه از مکتب فارغ شده می‌گوید که آرزو دارد در امتحان کانکور کامیاب شود و به پوهنتون راه پیدا کند.

 

باشنده‌گان مس عینک لوگر:

دولت به وعده‌های خود در مس عینک عمل نکرده است

شماری از فامیل‌هایی که در اطراف معدن مس عینک خانه‌های مسکونی و زمین‌های زراعتی خود را از دست داده‌اند از دولت شکایت دارند و می‌گویند دولت به وعده‌های خود عمل نکرده است. این افراد دولت را به اختلاس و کم‌کاری متهم می‌سازد.

حاجی مراجان 51 ساله، نماینده قریه ولی بابا ، در یک گفت‌وگو به آژانس خبری وخت گفت: «ما به  تاریخ 23 قوس سال گذشته به تعداد 42 فامیل، خانه‌های خود را ترک کردیم به امید این که دولت برای ما نمره‌ای در شهرک می‌دهد و زنده‌گی ما بهتر می‌شود».

او می‌گوید، از وعده‌های دولت مبنی بر توزیع نمره‌های زمین، تا هنوز هیچ خبری نیست و آن‌ها از بودجه خود خانه ساخته‌اند.

ملا مراجان از آغاز کار مس عینک اظهار خوشی نموده گفت: پروژه مس عینک یکی از پروژه‌های بزرگ اقتصادی جهان می‌باشد و از استخراج آن اظهار خوشی می‌کنیم اما خائنین باید از پروژه اخراج گردند و افرادی که صادقانه کار می‌کنند در این پروژه توظیف شوند.

وی افزود با آغاز این پروژه زمینه کار برای ده‌ها باشنده محل فراهم گردید و در زنده‌گی مردم تغییراتی به وجود آمده است.

گلزار یکی دیگر از بزرگان قومی که خانه خود را ترک و فعلاً در یکی از دشت‌هایی که در ولسوالی محمد آغه موقعیت دارد زنده‌گی می‌کند گفت: «ما قبلاً در خانه‌های خود آب داشتیم و در پیش روی خانه ما بود اما فعلاً از دو کیلومتر دورتر آب می‌آوریم و مسجد و قبرستان هم نداریم».

حاجی دولت، نماینده قریه عبدالرحمن، که قرار است در مرحله دوم، اطراف مس عینک را ترک کنند از دولت می‌خواهد تا مشکلات خانواده‌هایی را که قبلاً کوچ کرده‌اند حل کند، پس از آن مردم دیگر قریه‌ها را بی‌جا کنند.

حاجی دولت گفت: «من به عنوان نماینده قریه عبدالرحمن که در مرحله دوم، از اطراف مس عینک کوچ می‌کنیم، به دولت اخطار می‌دهم که اول باید مشکلات خانواده‌هایی که خانه‌های‌شان را قبلاً ترک کرده‌اند و فعلاً در بی‌سرنوشتی به سر می‌برند حل کند، پس از آن ما را از خانه‌های‌مان کوچ دهد».

حاجی‌دولت می‌گوید، فامیل‌هایی که تاکنون منطقه مس عینک را ترک کرده‌اند بی‌سرپناه‌اند.

او با این که از استخراج مس عینک استقبال می‌کند، از دولت می‌خواهد تا در بخش‌های تعلیم و تربیه خانواده‌هایی که از اطراف مس عینک نقل مکان شده‌اند، توجه جدی کند، تا در آینده مسوولیت استخراج این معدن بزرگ به مردم محل واگذار شود.

حاجی اکبر از باشنده‌گان قریه آدم که یک از قریه‌های مرکزی مس عینک می‌باشد و خانه‌اش را ترک کرده، از دولت می‌خواهد تا در مقابل زمین‌های زراعتی‌شان به نرخ روز پول و یا زمین بدهد.

وی گفت: «فامیل‌هایی که در قریه ما زنده‌گی می‌کنند دارای 150 جریب زمین آبی و 5500 جریب زمین للمی می‌باشند که دولت باید در مقابلش به نرخ روز پول و یا زمین زراعتی بدهد.»

او می‌گوید دولت تصمیم گرفته است که 20 جریب زمین که سند قانونی دارد، در بدل هر جریب آن سه‌صد هزار افغانی پول نقد بدهد و باقی زمین‌ها را مسوولین مس عینک ادعا کرده‌اند که مربوط خود دولت می‌باشد.

جاودید نورانی محقق در نهاد تحقیقاتی و پالیسی برای شفافیت و حساب‌دهی افغانستان، از وضعیت خانواده‌هایی که در اطراف مس عینک موقعیت دارند، اظهار نگرانی می‌کند.

نورانی در یک گفت‌وگو به وخت گفت: «افرادی که خانه‌های‌شان را ترک کرده‌اند، فعلاً در خانه‌هایی زنده‌گی می‌کنند که از هزینه شخصی‌شان خریداری کرده‌اند و یا در خانه‌های کرایی به سر می‌برند.»

نورانی افزود: دولت در بدل این که به وعده‌های خود عمل کند، مردم محل را به جرم دست داشتن با مخالفان دولت متهم می‌سازد.

وی افزود: دولت باید، قبل از این که با چینی‌ها قرارداد می‌کرد مشکل مردم را حل می‌نمود.

در همین حال مقام‌ها در وزارت معادن و مسوولین محلی لوگر می‌گویند که مشکلات اسکان مردم به زودترین فرصت حل می‌گردد.

داکتر عبدالولی وکیل، رییس شورای ولایتی لوگر، تایید می‌کند که تلاش‌های بسیار جدی روی این موضوع  جریان دارد تا مشکلات اسکان باشنده‌گان مس عینک حل گردد.

وکیل می‌گوید: یک کمیسیون جهت حل مشکل خانه‌های تخریب‌شده مس عینک تشکیل شده است که برای 1200 فامیل در شهرک اصحاب بابا، نمره توزیع شود.

جنرال عتیق‌اله لودین، والی لوگر، به مردم وعده داده است که تا دو ماه آینده مشکلات شهرک اصحاب بابا حل می‌گردد.

به گفته والی، دولت باید یازده قریه را از اطراف مس عینک کوچ دهد و برای آن‌ها خانه بدهد، زمینه کار را فراهم کند و یک زنده‌گی بهتر نسبت به گذشته برای‌شان فراهم کند.

لودین به آژانس خبری وخت گفت: در مرحله نخست پنج قریه از اطراف مس عینک خارج شده‌اند که این قریه‌ها شامل آدم قلعه، ولی بابا، بارچیناری، کوزچیناری و سوسیتنگی می‌باشد که برای هر یک از فامیل‌های این قریه‌ها، در مقابل هر جریب زمین زراعتی‌شان سه میلیون افغانی داده می‌شود.

والی لوگر افزود، دولت محلی برای افرادی که خانه‌های مسکونی‌شان را از دست داده‌اند،  37 هزار افغانی می‌دهد که برای 42 فامیل توزیع شده است.

وی هم‌چنین افزود این افراد در منطقه مس عینک زمین‌های زارعتی بسیار کمی داشتند چون منطقه کوهستانی است و دولت برای این که خانه‌های مردم در ساحه معدن مهم جهانی است، برای هر عضو فامیل که سن 18 را تکمیل کرده و یا ازدواج کرده باشد، ده جریب زمین می‌دهد.

والی لوگر می‌گوید قرار است این زمین‌ها در دشت آب بازک ولسوالی محمد آغه داده شود.

لودین افزود در  مرحله  اول 41 فامیل از قریه ولی‌بابا کوچ کرده‌اند که برای هر فامیل 37 هزار و 500 افغانی به خاطر از دست دادن خانه‌های مسکونی‌شان داده شده است. مجموع این مبلغ هشت میلیون افغانی است که توزیع شده است.

وی علاوه نمود در مرحله دوم 59 فامیل که در بین سال‌های 1987 و 2001 به خاطر جنگ خانه‌های‌شان را ترک کرده‌اند و به پاکستان و یا کابل کوچ کرده‌اند و فعلاً در ساحه خانه ندارند، فقط پول برای زمین‌های زراعتی‌شان پرداخت می‌شود.

والی لوگر می‌گوید افزون بر این که هر عضو فامیل این خانواده‌ها که سن 18 را تکمیل و یا ازدواج کرده باشد، دولت ده جریب زمین برایش می‌دهد، برای تعداد زیادی از آن‌ها زمینه‌ی کار در بخش‌های مختلف نیز فراهم گردیده است که عاید خوبی نیز نسبت به گذشته دارند و تلاش‌هایی جریان دارد تا خانه مسکونی آن‌ها در شهرک اصحاب بابا که به تعداد 512 نمره زمین است تا دو ماه دیگر توزیع گردد.

لودین گفت: قبلاً بالای این زمین دعوا حقوقی جریان داشت فعلاً دعوای حقوقی زمین شهرک اصحاب بابا حل شده است و کمپنی ام‌سی‌سی به مبلغ 107 میلیون دالر را به مصرف می‌رساند تا مشکلات خانه‌های مسکونی مردم محل حل شود.

او می‌گوید هم اکنون کمپنی چینی مبلغ چهار میلیارد دالر را سالانه به عواید دولت اضافه می‌کند.

 

مالک گلبهارسنتر به اتهام جعل‌کاری دستگیر شد

لوی سارنوالی می‌گوید، دوسیه‌های مالک ساختمان چند طبقه‌یی گلبهارسنتر و افرادی که به اتهام جعل و تقلب اسناد توقیف شده‌اند، به طور جدی بررسی می‌شود.

به گزارش رادیو آزادی، پس از گرفتاری مالک ساختمان تجارتی «گلبهارسنتر» در کابل و سه تن از افرادی که گفته شده در ساختن اسناد جعلی مهارت دارند، لوی سارنوالی می‌گوید که در مورد اسناد سایر بلندمنزل‌ها در کابل و دیگر بخش‌های کشور تحقیق می‌کنند.

جنرال ابوبکر رفیعی، رییس سارنوالی عمومی مبارزه با فساد در لوی سارنوالی روز پنج‌شنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت، گمان می‌رود بر علاوه‌ی گلبهار حبیبی، مالک ساختمان گلبهارسنتر، برخی دیگر از افراد نیز با ساختن اسناد جعلی دست به غصب جایدادها زده باشند.

به گفته رفیعی، امکان دارد تعداد زیادی از زورمندان در غصب زمین‌های دولتی دست داشته باشند که باید در مورد جایدادها و بلندمنزل‌های‌شان تحقیق گردد.

رفیعی گفت: اینها اشخاص مسلکی هستند، من این قضیه را به طور جدی تحقیق می‌کنم، به نظر من ممکن در این قضیه هزارها تن دست داشته باشند. من بر تمام ملکیت‌هایی که در کابل و یا افغانستان اعمار شده‌اند، مشکوک هستم و من چون یک سارنوال هستم هر مسأله‌ای را من‌حیث یک فرضیه قبول می‌کنم.

به گفته‌ی رفیعی، گلبهار حبیبی، مالک گلبهار سنتر، که با استفاده از امضای جعلی و حکم مارشال فهیم، معاون اول رییس‌جمهور، 17 جریب زمین را در ساحه شش‌درک کابل غصب کرده بود، همراه با سه تن از افراد دیگر گرفتار شده‌اند.

به گفته رفیعی، این سه فرد با ساختن امضای جعلی و مهر مقامات بلندپایه دولتی برای مردم اسناد جعلی ملکیت‌ها را ترتیب می‌کردند.

جنرال رفیعی می‌گوید، مالک گلبهارسنتر برای این جعل‌کاران به خاطر ساختن اسناد جعلی برای ملکیت‌های گلبهارتاور مبلغ 150 هزار دالر امریکایی پرداخته بود.

رییس سارنوالی عمومی مبارزه با فساد در لوی سارنوالی گفت، گلبهار حبیبی در حدود 30 میلیون دالر کابل‌بانک را نیز به جیبش زده است.

رفیعی گفت، اسناد بلندمنزل گلبهارسنتر واقع در چهاراهی ملک اصغر را نیز مورد بررسی قرار می‌دهند.

او گفت: این دوسیه کثیرالجوانب است، سه تن از جعل‌کاران حرفه‌یی که مهر و تاپه رژیم طالبان و پیش‌تر از آن را با خود داشتند.

ابوبکر رفیعی می‌گوید، سه تن از افراد جعل‌کاری که با حبیبی گرفتار شده‌اند، اعتراف می‌کنند که آنان با داشتن مهرهای مختلف از دوره رژیم طالبان تا حال در بدل گرفتن پول از مردم، اسناد تقلبی و جعلی را ترتیب می‌کردند.

گلبهار حبیبی در ساحه چهارراهی ملک اصغر و پل محمود خان کابل به نام‌های گلبهارسنتر و گلبهارتاور بلندمنزل‌هایی را اعمار کرده است.

حبیبی در کوتل خیرخانه، در شمال شهر کابل، نیز دست به اعمار یک شهرک رهایشی زده است.

 

آلمانی‌ها راننده‌گی را به افغان‌ها می‌سپارند

پس از ده سال ارتش فدرال آلمان می‌خواهد قدم به قدم از افغانستان بیرون برود. عملیات در افغانستان به قیمت جان 52 سرباز آلمانی تمام شده است و برای مالیه‌دهنده‌گان آلمانی میلیاردها دالر هزینه داشته است.

پیش از آن که بوندس تاگ یا پارلمان فدرال آلمان در مورد آغاز خروج نیروهای ارتش فدرال آلمان از افغانستان تصمیم بگیرد، حکومت آلمان فدرال در این میان یک ترازنامه مثبت از عملیاتی بیرون داده است که سربازان آلمانی تا کنون در کشور کوه‌پایه‌های هندوکش انجام داده‌اند.

گیدو وستروله، وزیر امور خارجه آلمان، به خبرگزاری دی‌پی‌آ گفت: افغانستان دیگر کدام پناهگاه مطمئن برای تروریسم بین‌المللی نیست. در قسمت وضع امنیتی پیشرفت‌هایی به دست آمده و بازسازی جلو رفته است.

او گفت: در عین زمان معلوم است که کارهایی‌اند که انجام نیافته‌اند. راه به سوی صلح و آشتی پایدار در افغانستان هنوز بسیار طولانی است.

هم‌چنین توماس دیمیزیر، وزیر دفاع آلمان، از تصمیمی که ده سال پیش برای اعزام سربازان ارتش فدرال آلمان به افغانستان گرفته شده بود، دفاع کرد.

وزیر دفاع آلمان فدرال در «مجله صبح» چینل دوم تلویزیون آلمان (زید‌دی‌اف)، روز پنج‌شنبه، گفته: پیش از این غالباً کسی نمی‌دانست چنین عملیاتی به چه بهای پولی و ایثار خون همراه است. اما این عملیات درست بود.

پارلمان فدرال آلمان در مورد مرز نهایی شمار مجموعی سربازان آلمانی در افغانستان  تصمیم می‌گیرد که تا حال 5350 تن بوده و باید به 4900 نفر کاهش یابد.

با اطمینان می‌توان گفت که چنین پیشنهادی تصویب می‌گردد. در آغاز سال 2013 قرار است 500 سرباز بیش‌تر از افغانستان بیرون کشیده شوند. البته این در صورتی است که اوضاع اجازه بدهد. در سال 2014 قرار است عملیات جنگی ناتو در افغانستان پایان یابد.

وستروله طرفدار خارج ساختن محتاطانه سربازان از افغانستان است. وزیر امور خارجه آلمان به آژانس خبررسانی آلمان گفت: ما نباید آن چه را که تا اکنون به آن رسیده‌ایم و نباید امنیت سربازان‌مان را به بازی بگیریم.

او هم‌چنین افزود که جامعه بین‌المللی افغانستان را بعد از سال 2014 نیز تنها رها نمی‌کند. این وعده در همایش سران ناتو در شیکاگو که قرار است در ماه می امسال (بهار 1391) برگزار گردد، مشخص‌تر می‌گردد.

وستروله در این مورد توضیح داد: در پهلوی کمک‌های دیگر برای بازسازی، قبل از همه ادامه حمایت‌های مالی از آموزش سربازان افغانستان نیز مطرح می‌باشد. در تمام ساحات متذکره ما آلمانی‌ها نیز مسوولانه کمک‌های‌مان را انجام می‌دهیم.

در مورد این که آیا در صورت بروز یک جنگ داخلی در افغانستان باز هم ناتو بعد از سال 2014 به فعالیت‌های جنگی‌اش پایان می‌دهد، وستروله گفت: «طبعاً با آن چه ما در توان داریم می‌کوشیم تا انکشاف اوضاع را در خود محل به دقیق‌ترین شکل آن زیر نظر گیریم»؛ اما آن چه در توان است انجام داده می‌شود تا افغانستان دوباره به اغتشاش فرو نغلتد.

در همین حال، وزیر دفاع آلمان بیرون کشیدن سربازان را به تبدیل اشترینگ موتر توسط راننده تشبیه کرده و چنین گفت: «تا اکنون ما در چوکی راننده نشسته بودیم و افغان‌ها در کنار ما راننده‌گی می‌کردند. اکنون ما جاهای‌مان را تبادله کردیم و بالاخره ما باز هم قدری معلم راننده‌گی خواهیم بود».

 

حقانی، جایگزین طالبان می‌شود؟

ـ سید موسی ـ

هفته گذشته، تمام اخبار در کشور، تحت‌الشعاع سفر مارگ گروسمن، نماینده ویژه امریکا در امور افغانستان و پاکستان به کابل قرار گرفت، سفری که پس از بحث‌هایی مبنی بر مذاکره امریکا با طالبان، ایجاد دفتری در قطر برای طالبان، بحث انتقال زندانیان از گوانتانامو به قطر، و البته نارضایتی دولت کابل از این مذاکرات و یا هم دفتر طالبان در قطر، از سوی کارشناسان به عنوان سفری به منظور ابهام‌زدایی مورد تعبیر قرار می‌گرفت.

گروسمن به کابل آمد، با رییس‌جمهور کرزی دیدار کرد و البته یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک به جاوید لوید، معین وزارت امور خارجه کشور برگزار کرد، اما گروسمن چه گفت؟

مارک گروسمن، نماینده ویژه امریکا در امور افغانستان و پاکستان گفته است طالبان باید با انتشار اعلامیه‌ای رسمی نشان دهند که رابطه‌شان را با گروه‌های تروریستی قطع کرده‌اند. به نوشته بی‌بی‌سی، گروسمن تصریح کرد که «رای افتتاح دفتر طالبان در قطر، نیاز به یک اعلامیه روشن از طرف طالبان علیه تروریسم بین‌المللی و در حمایت از روند صلح برای پایان دادن به کشمکش‌های مسلحانه داریم.»

نماینده ویژه امریکا هم‌چنین تاکید کرد که دولت قطر و دولت افغانستان باید در تماس مستقیم با یکدیگر باشند و در مورد روند مذاکره با طالبان از نزدیک با همدیگر کار کنند.

او گفت تاکنون اتفاق مهمی در گفت‌وگو با طالبان نیافتاده است و در مورد آغاز به کار دفتری برای طالبان در قطر باید تلاش‌های بیش‌تری صورت گیرد.

در عین حال، معین سیاسی وزارت امور خارجه گفت که اگر امریکا تصمیم بگیرد که زندانیان طالبان را به قطر بفرستد و این زندانیان به خانواده‌های‌شان برمی‌گردند، حکومت افغانستان از این کار حمایت می‌کند.

جاوید لودین گفت که پروسه صلح، پروسه بسیار وسیع شامل تلاش‌های بسیار عمده‌ای است که ما از چندین سال به این طرف انجام می‌دهیم. ایجاد دفتر در قطر یک گام در این پروسه است که در صورتی که ایجاد شود، یک مقدار کار باید در این زمینه صورت گیرد.

در همین حال، رحمت‌اله بیژن‌پور، کارشناس مسایل سیاسی در مورد درخواست گروسمن از طالبان می‌گوید: امریکایی‌ها تلاش‌شان این است که یکی از پیش‌شرط‌های نزدیک شدن و تفاهم با جامعه بین‌المللی در رابطه با نفرت از القاعده و تروریزم بین‌المللی در منطقه است، بنابراین اساس مذاکرات بین امریکا و طالبان استوار بر همین پیشنهاد بود که طالبان باید از صفوف و سطوح تروریزم و افراط‌گرایی خارج شوند.

وی در ادامه خاطرنشان ساخت: طالبان باید دیگر آن اعمال گذشته را انجام ندهند و تعهدات جدید صورت بگیرد در باب این که به فعالیت‌های سیاسی و مدنی در افغانستان در راستای بازگشت آرامش سیاسی بازخواهند گشت.

بر اساس اظهارات نام‌برده، تلاش امریکایی‌ها روی همین نقطه استوار است که به دنبال بازگشایی یک فرصت جدید برای تفاهم در کشور هستند میان طالبان و نیروهای خارجی.

بیژن‌پور در ادامه افزود: اساساً تاکنون مذاکرات به صورت رسمی آغاز نشده و نتایج آن نیز گفته نشده است که پس از مذاکرات طالبان موضع‌گیری کنند و گفته شود که طالبان در این مورد چه نظری دارند.

به گفته وی، گروسمن می‌گوید که زمینه‌ها و پیش‌شرط‌های مذاکرات به سوی آغاز رسمی مذاکرات نزدیک شده‌اند، به این معنا که یک سری تفاهماتی وجود دارد که طالبان بر اساس شرایط، ممکن است که پیشنهادات دولت افغانستان و جامعه جهانی را بپذیرند.

بیژن‌پور هم‌چنین در مورد موافقت دولت افغانستان با انتقال زندانیان طالبان از امریکا به قطر نیز می‌گوید: دولت به خاطر این که از سوی امریکا تحت فشار قرار گرفت و در حوزه برخورد سیاسی با مذاکره امریکا با طالبان، دولت موضع‌گیری‌های بسیار تند و افراطی داشت، و به عنوان مثال سفیر خود را از دوحه فرا خواند و این اعمال یک مقدار احتجاج در برابر این پروسه تلقی می‌شد، اما هنگامی که پی برد که مذاکرات امریکا با طالبان برای بدیل حاکمیت نیست، بلکه برای تامین حاکمیت است، به ناچار مواضع خود را تغییر داد.

به گفته وی، این امر به لحاظ برخورد سیاسی، یک مقدار شتاب‌زده‌گی را نشان می‌دهد که متاسفانه برخی سیاست‌مداران، در این زمینه از عجله کار گرفتند.

البته عده‌ای یکی از دلایل مهم آغاز مذاکرات امریکا با طالبان، انتخابات ریاست‌جمهوری آتی این کشور و برنامه‌های اوباما در این انتخابات می‌دانند، امری که رحمت‌اله بیژن‌پور نیز در مورد آن می‌گوید: طبیعتاً این مسأله را جدای از آن جریان نمی‌بینم، به هر صورت مذاکره با طالبان و تضعیف القاعده و شناسایی جریان‌های تروریستی در منطقه و در واقع به سکون و یا هم به سکوت کشاندن این‌ها، یک دست‌آوردی است که در تحولات امریکا مورد محاسبه قرار خواهد گرفت.

با این وجود به گفته وی، ده سال فعالیت در افغانستان و منطقه باید یک بازدهی داشته باشد، کمااین که تا دو سال دیگر، نیروهای خارجی خواهند رفت و در جریان بازگشت این نیروها از افغانستان، طبیعتاً باید یک دست‌آورد، نشانه یا علامت‌هایی وجود داشته باشد که هم برای امریکا و هم برای اصلاحات در منطقه به نظر برسد.

وی می‌گوید، اگر این کار انجام شود که طالبان بر اساس توافق با امریکایی‌ها به حاکمیت ملی به افغانستان بپیوندند و یک نظام مشارکت ملی ساخته شود، برای امریکا دست‌آورد کلانی خواهد بود.

بیژن‌پور در پایان گفت: «من معتقد نیستم که مذاکره با طالبان در وضعیت کنونی در افغانستان به یک ثبات خواهد انجامید و مذاکرات طبیعتاً تبعاتش، تعمیم و به اصطلاح توسعه صلح و ثبات در منطقه باشد، طبیعتاً همین که طالبان از جریان برآیند، پاکستانی‌ها، شبکه حقانی را به مثابه جریان دوم یا طالبان دوم، به میدان پرتاب خواهند کرد، کما این که هم اکنون بخشی از گروه حقانی در کابل، مشغول مذاکره با دولت افغانستان هستند که یک نوع رقابت و دوگانه‌گی میان طالبان و نیروهای حقانی در حمایت گرفتن از پاکستان وجود دارد. در نهایت اگر طالبان به حاشیه بروند، طبیعتاً نیروهای حقانی به این مرحله خواهند پرداخت».

 

افغانستان؛ کانون مقاومت علیه اشغال‏گران

به قلم: سید حسین عالمی بلخی

ـ قسمت چهارم ـ

در رابطه با تجاوز روس در افغانستان کشورهای غیرمتعهد، شوروی را متجاوز دانستند نسبتی که تا آن‏ زمان این کنفرانس به هیچ کسی نداده بود فقط 9 کشور به قطع‏نامه سازمان ملل مبنی بر محکومیت شوروی از طرف سازمان ملل رای منفی دادند. هم‏چنین فیدل‏کاسترو با تایید اشغال نظامی افغانستان به حیثیت کشورش لطمه زد، و این موضوع باعث شد که وی برای ریاست کنفرانس، رای دو سوم اعضا را جذب نکند.(7)

از 27 تا 29 جنوری 1980 کنفرانس سران کشورهای اسلامی در اسلام‏آباد تشکیل شد، در این جلسه که تشکیل آن اضطراری بود 39 عضو از این کنفرانس 42 عضوی شرکت کردند. بعد از بیانات و بحث‏های طولانی شرکت‌کننده‏گان در جلسه، حمله نظامی شوروی به مردم افغانستان را محکوم کردند و خواهان خروج بی‏قید و شرط تمام نیروهای اجنبی از افغانستان شدند و عضویت افغانستان در این کنفرانس را معوق کردند.(8)

در یکی از مواد قطع‏نامه کنفرانس آمده بود که قضیه تجاوز  به افغانستان باید از طریق مذاکره بین مجاهدین افغانستان و شوروی حل و فصل گردد و در این مذاکره وزرای خارجه ایران، پاکستان و رییس کنفرانس نقش میانجی را داشته باشند.

موضع جمهوری اسلامی ایران نیز بی‌پرده چنین بیان گردید: انقلاب ایران مبارزه بی‏امان خود را در مخالفت با کشورهای امپریالیست روسیه و امریکا ادامه می‏دهد. من تاکید می‏کنم که ادامه این تجاوز به تهدید ایران منجر خواهد شد. آ‏ن‏ها در مقابل دروازه‏های ما ایستاده‏اند و اگر به آب‏های گرم منطقه دست یابند دیگر نه فقط ایران بلکه تمام کشورهای خاورمیانه و شبه‌قاره هند را در اختیار خواهند داشت، از این‏ نظر من لازم می‏دانم که ایران هرچه زودتر کمک سریع و همه‌جانبه خود را به ملت افغانستان از وظایف خود شمرده و به یاری این ملت بشتابد، مساعدت ایران شامل کمک‏های مالی، نظامی و سیاسی بوده و حتی می‏بایست در رساندن مواد غذایی به افغانستان همت گمارد.(9)

رییس‌جمهور امریکا کار تر که سخت از عهدشکنی برژنیف عصبانی بود، در رابطه با قضیه اشغال چنین اظهار نظر نمود:

«ما به عنوان یک ابرقدرت می‏بایستی در مقابل این تجاوزات نظامی از کوره در نرفته و از حسن‏ سلوک برخوردار باشیم. بنا بر این تاکید داریم که استقلال و حاکمیت کشورهای ضعیف قابل احترام بوده و نمی‏بایستی از طرف قدرت دیگر تهدید شود. و اما کاری که روسیه شوروی کرد، تمام محاسبات و ضوابط حقوق بین‏المللی را تحت‏الشعاع قرار داده است و در مسیر نادرست قدم بر می‏دارد. کشور اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی هم اکنون قدرتش را به خورد کشور افغانستان می‏دهد، کشوری که در مقایسه با کشورهای دیگر از قدرت چشم‏گیری برخوردار نبوده و روی هم رفته بی‏پناه مانده است. تجاوز به کشور افغانستان آرامش نسبی حاکم بر سرتاسر دنیا بعد از جنگ جهانی دوم را به مخاطره انداخته است. و ما در این‏جا موضع کاملاً روشن و قاطع خود را اعلام می‏داریم.»

«هر عملی که باعث به مخاطره انداختن کنترول آب‏های خلیج‏فارس شود از نظر ما محکوم است.»

ما چنین اعمال را در مناطق مورد علاقه  و حیاتی ایالات متحده امریکا مخالف با شأن خود دانسته و به هر وسیله ممکن حتی نظامی جهت به عقب راندن تجاوز دست خواهیم زد.»(10)

بر ژنیف مجددا در 18 جنوری 1980 نسبت به وفای عهد خویش چنین می‏گوید: دیگر وقت آن رسیده بود که ما قدمی برداریم، تقاضای دولت افغانستان می‏بایستی برآورده شود، اگر ما موضع دیگری اتخاذ می‏کردیم افغانستان لقمه چرب امپریالیسم شده بود.

چه‌گونه ما می‏توانستیم نیروهای متجاوز را به حال خود باقی گذاریم که مجدداً آن کاری را کنند که در شیلی‏کردند اگر غیر از این موضع به فکر دیگری می‏افتادیم جای اعتراض باقی بود.آیا درست بود همین طور دست بر روی دست بگذاریم و صحنه را نظاره کنیم ما می‏بایستی شاهد آن باشیم که در آن طرف مرزهای جنوبی ما توطئه در جریان باشد؟ توطئه‏هایی که امنیت شوروی را به خطر می‏انداخت ما در پی‏ غال و مغال نبودیم. این اشغال‏گران هستند که با شنیدن بوی نفت از خود بی‏خود می‏شوند.(11)

(ادامه دارد)

پی‌نوشت:

7ـ گذرگاه افغانستان، ص 190

8 و 9ـ مدرک قبلی، ص 197

10ـ گذرگاه افغانستان، ص 169

11ـ گذرگاه افغانستان، ص 175.

 

امضای موافقت‌نامه همکاری‌های درازمدت استراتیژیک میان افغانستان و ایتالیا

رییس‌جمهور کرزی، در دومین روز سفرش به ایتالیا، موافقت‌نامه همکاری‌های درازمدت استراتیژیک میان افغانستان و ایتالیا را با ماریو مونتی صدراعظم آن کشور به امضا رسانید.

به گزارش راه نجات، دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری با اعلام خبر فوق افزود که بر اساس این موافقت‌نامه ساحات همکاری ایتالیا با افغانستان گسترش خواهد یافت.

پس از امضای این موافقت‌نامه، رییس‌جمهور کرزی و صدراعظم ایتالیا در یک نشست مشترک خبری اشتراک کردند.

ماریو مونتی، صدراعظم ایتالیا، گفت: امضای موافقت‌نامه استراتیژیک، اساس همکاری‌های آینده هر دو کشور را تشکیل می‌دهد.

مونتی تاکید کرد که «پیام عمده دیدار امروز ما این است که مسوولیت‌ها و همکاری‌های ایتالیا پس از خروج نیروهای ایتالوی در سال 2014 میلادی کاهش نخواهد یافت».

صدراعظم ایتالیا در ادامه گفت که کشورش همکاری‌های اقتصادی درازمدت با افغانستان را گسترش خواهد داد و تاکید کرد که ایتالیا به انکشاف زیربناهای افغانستان اهمیت زیادی قایل است.

مونتی افزود: ایتالیا، افغانستان را تنها نخواهد گذاشت بلکه به همکاری در ساحات ملکی و اقتصادی بیش‌تر از پیش دخیل خواهد بود.

صدراعظم ایتالیا اظهار داشت که کشورش از تلاش‌های دولت افغانستان در پروسه صلح و مصالحه حمایت می‌کند و افزود: افغانستان پیشرفت‌های چشم‌گیری را در روند صلح به دست آورده است.

رییس‌جمهور کرزی نیز از سرمایه‌گذاران ایتالوی خواست تا در معادن کشور سرمایه‌گذاری کنند و هم‌چنین از صدراعظم ایتالیا دعوت به عمل آورد که در یک فرصت مناسب از افغانستان دیدن کند.

مطابق این توافق‌نامه ایتالیا پس از سال 2014 در عرصه‌های سیاسی، امنیتی، مبارزه علیه مواد مخدر، همکاری‌های فرهنگی و رسانه‌یی، حاکمیت قانون و ظرفیت‌سازی کمک‌هایش به افغانستان را ادامه خواهد داد.

رییس‌جمهور در سفرش به ایتالیا با با گاین فرانکو فینی، رییس مجلس نماینده‌گان ایتالیا نیز در مقر پارلمان آن کشور دیدار کرد.

در این دیدار رییس مجلس نماینده‌گان ایتالیا، گفت: مجلس نماینده‌گان ایتالیا باور دارد که امضای سند همکاری‌های استراتیژیک میان افغانستان و ایتالیا به نفع هر دو کشور می‌باشد.

هم‌چنین فینی بر گسترش روابط و همکاری میان پارلمان‌های ایتالیا و افغانستان تاکید کرد.

رییس‌جمهور کشور از کمک و همکاری ایتالیا در سیستم‌های عدلی و قضایی افغانستان و هم‌چنین توسعه میدان هوایی بین‌‌‌المللی هرات و ساختن نهاد‌های زیربنایی در آن ولایت، اظهار قدردانی کرد.

 

اوباما: طالبان و القاعده شکست خورده‌اند

باراک حسین اوباما، رییس‌جمهور امریکا، گروه القاعده و گروه طالبان را گروه‌های شکست‌خورده می‌داند.

به گزارش خبرگزاری هریوا، رییس‌جمهور امریکا طی سخنرانی در کنگره این کشور با بیان این که هراس‌افکنان نمی‌توانند از چنگ امریکا فرار کنند، گفت: اسامه بن لادن دیگر تهدیدی برای امریکا نیست و اعضای باقیمانده شبکه القاعده در حال فرار هستند.

این در حالی است که بر مبنای گزارش‌ها، امریکا طی ماه‌های گذشته با گروه طالبان مذاکرات پنهانی داشته است و در تلاش است تا برای این گروه یک دفتر سیاسی در قطر ایجاد کند.

رییس‌جمهور امریکا بر خروج به موقع نیروهای امریکایی از افغانستان تاکید می‌ورزد و می‌گوید که همکاری‌های واشنگتن با کابل پایدار خواهد بود.

رایان کراکر، سفیر امریکا در افغانستان، در اظهار نظری تازه با بیان این که امریکا از روند صلح با طالبان پیشتبانی می‌کند، گفت: در توافق با دولت افغانستان که مبنای آن رعایت سه شرط از سوی مخالفان است موافق هستیم، قطع کامل رابطه با القاعده، پایان دادن به خشونت، و احترام به قانون اساسی افغانستان، به شمول مواد مربوط به حقوق زنان و اقلیت‌ها است.

باراک اوباما، رییس‌جمهور امریکا، که در کنگره این کشور سخن می‌گفت بر همکاری درازمدت امریکا بر افغانستان تاکید کرد.

وی پایان حضور نظامی این کشور در عراق را در پیکار با گروه هراس‌افکن مؤثر می‌داند.

اوباما گفت که اعضای شبکه القاعده از پاکستان تا یمن در حال فرار هستند زیرا آنان می‌دانند که نمی‌توانند از دست امریکا فرار کنند.

وی بر ادامه روند واگذاری مسوولیت‌های امنیتی به نیروهای افغانستان تاکید می‌کند و می‌گوید که هم‌زمان با آن، روند خروج سربازان امریکایی از افغانستان نیز ادامه خواهد یافت.

رییس‌جمهور امریکا در ادامه سخنرانی خود گفت: از همین جایگاه، پایان دادن به جنگ افغانستان را آغاز کرده‌ایم، ده هزار سرباز ما به خانه بازگشته‌اند، 23 هزار دیگر تا پایان تابستان امسال، افغانستان را ترک می‌کنند و روند انتقال مسوولیت‌ها به نیروهای افغانستان ادامه خواهد داشت.

وی افزود که امریکا یک همکاری درازمدت با افغانستان خواهد داشت تا این کشور هرگز به یک منبع انجام حمله به امریکا تبدیل نشود.

رییس‌جمهور امریکا کارکردهای ارتش این کشور را مورد ستایش قرار داد و تاکید می‌ورزد که امریکا به عنوان ابرقدرت در جهان باقی خواهد ماند.

اوباما در حالی این سخنان را ابراز می‌کند که منابع خبری از آغاز گفت‌وگوهای امریکا با طالبان قبل از آغاز گفت‌وگوهای صلح خبر می‌دهد.

گفت‌وگوهای پنهانی امریکا با طالبان و به حاشیه کشیده شدن افغانستان در گفت‌وگوهای صلح از موضوعات مورد بحثی است که تاکنون توضیح روشن و مشخصی برای آن ابراز نشده است.

 

مافیای جهانی در افزایش کشت کوکنار دست دارند

مسوولان اداره‌ی مبارزه با مواد مخدر ولایت هلمند می‌گویند، شماری از شبکه‌های استخباراتی کشورهای همسایه به خصوص آی‌اس‌آی، دهاقین را در ولایت هلمند تشویق به کشت کوکنار می‌کنند.

وزارت مبارزه علیه مواد مخدر تایید می‌کند که مافیای مواد مخدر، دهاقین هلمند را به کشت کوکنار تشویق می‌کنند، اما به گفته‌ی آنان، شواهدی در دست ندارند که نشان بدهد شبکه آی‌اس‌آی به این کار دست می‌زند.

ذبیح‌اله دایم، سخنگوی وزارت مبارزه علیه مواد مخدر، روز پنج‌شنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت، در همکاری با وزارت داخله تلاش می‌کنند تا مانع فعالیت مافیای مواد مخدر در کشور شوند.

دایم گفت: مافیای جهانی به طور مستقیم دخالت داشته و جدی در این زمینه کار می‌کنند، دهاقین را از طرق مختلف، تشویق یا تهدید، مجبور می‌سازند که دست به کشت کوکنار بزنند.

دایم افزود: «حتی در برخی از ولایات به دهاقین هشدار داده شده است که اگر کوکنار کشت نکنید از 40 هزار تا یک‌صد هزار افغانی جریمه نقدی می‌شوید».

به گفته دایم، تا اکنون چندین شبکه بزرگ مواد مخدر را در ولایت هلمند دستگیر کرده‌اند.

این در حالی است که یک روز پیش کمال‌الدین شیرزی، آمر امنیت و  مسوول کمپاین محو کشت کوکنار ولایت هلمند، به رادیو آزادی گفته است، شواهد و اسنادی موجودند که شبکه‌های استخباراتی آی‌اس‌آی پاکستان دهاقین را در ولایت هلمند وادار بر کشت کوکنار می‌کنند.

شیرزی در ادامه گفت: «فوج و شبکه آی‌اس‌آی کوشش می‌کنند که به شیوه‌های مختلف وطن ما را ناآرام نمایند، یک نوع دخالت مستقیم آن‌ها این است که مردم ما را چنان تشویق می‌نمایند که اگر شما کوکنار کشت نمایید از آن انواع مختلف مواد مخدر تهیه می‌شود و آن را به کشورهای اروپایی به کافرها انتقال می‌دهیم تا آن‌ها به مرض اعتیاد آغشته شوند».

در همین حال مقامات وزارت مبارزه علیه مواد مخدر می‌گویند، کمپاین محو کشت کوکنار در ماه فبروری سال روان میلادی در ولایت هلمند آغاز می‌گردد.

گزارش‌ها در مورد تلاش پاکستان برای تشویق دهاقین هلمند جهت کشت کوکنار در این ولایت در حالی پخش می‌شود که بر اساس یک گزارش سازمان ملل متحد، در سال گذشته میلادی تریاک تولیدشده در افغانستان، نسبت به سال 2010 بیش از شصت درصد افزایش را نشان می‌دهد.

 

بودجه، پیمان‌های استراتژیک و قانون انتخابات در راه مجلس

ـ موسی رفیع‌زاده ـ

مجس نماینده‌گان بالاخره پس از رخصتی‌های زمستانی یک و نیم ماهه‌اش، با سخنان رییس‌جمهور کرزی افتتاح شد.

رییس‌جمهور در مراسم افتتاح سال دوم کاری شورای ملی افغانستان از هر دری سخن گفت، از این که افغانستان لابراتور سیاسی بیگانه‌گان نیست که در هر چند سال یک بار نظام و یا ساختار سیاسی جدید را در آن به آزمایش بکشانند و این که ما هرگز اجازه نخواهیم داد تا رؤیای یک آزمایش سیاسی دیگر در کشورمان به حقیقت مبدل شود.

از این که تجربه نظام‌های مختلف در چندین دهه گذشته افغانستان را به نابودی کشانده است و این که نظام کنونی در افغانستان برخاسته از اراده مردم است و به هیچ کس اجازه نخواهد داد هر چند سال یک بار نظام و یا ساختار سیاسی جدیدی را در افغانستان مورد آزمایش قرار دهند.

رییس‌جمهور کرزی در بخش دیگری از سخنانش یک بار دیگر شرایط افغانستان برای امضای پیمان راهبردی با غرب را برشمرده تاکید کرد تا زمانی که حکومتداری خوب، تقویت ادارات ملکی و نظامی و خواست‌های دولت افغانستان برآورده نشود این پیمان امضا نخواهد شد.

حامد کرزی در عین حال صلح را آرزو و خواسته همه مردم افغانستان عنوان کرد و موافقت خود را با ادامه گفت‌وگوها در قطر اعلام نمود. وی هم‌چنین از تدوین خطوط سیاست خارجی افغانستان و فرستادن آن به مجلس جهت تصویب خبر داده بود.

عبدالرئوف ابراهیمی، رییس مجلس نماینده‌گان نیز در این مراسم، سال اول تقنینی دور شانزدهم شورای ملی را سالی پر از چالش و فراز و نشیب خواند و ابراز امیدواری کرد که شورای ملی در سال دوم تقنینی خود به همکاری سایر ارگان‌های دولتی در پیش‌برد وظایف خود موفق‌تر باشد و در راستای حل چالش‌های سیاسی و اجتماعی موجود در کشور فایق آید.

وی افزود که شورای ملی سال دوم تقنینی خود را در شرایطی آغاز می‌کند که کشور با چالش‌های گوناگون روبه‌رو است و تا هنوز تهدید تروریزم با قوت خود باقی است و مردم افغانستان قربانی توطئه‌ها می‌شوند و سرکشی از قانون، کشت و قاچاق مواد مخدر و فساد اداری هم‌چنان دامن‌گیر دولت و شورای ملی افغانستان است.

اما اکنون یک هفته از آغاز به کار سال دوم مجلس نماینده‌گان می‌گذرد، مجلس با مشکلاتی در درون خود مواجه شده است، هنوز که هنوز است اعضای مجلس نتوانسته‌اند که هیأت اداری مجلس نماینده‌گان را تکمیل نمایند تا روند کاری مجلس به صورت واقعی و البته عادی آن از سر گرفته شود.

بر اساس قانون در آغاز هر دوره مجلس، رییس برای تمام آن دوره انتخاب می‌شود و این امری است که در سال اول کاری مجلس نماینده‌گان، علی رغم مشکلات فراوانی که وجود داشت، صورت پذیرفت. اما مطابق با قوانین، در آغاز هر سال کاری، اعضای مجلس باید چهار فرد اصلح و برجسته را برای تصدی پست‌های معاونت اول و دوم و هم چنین منشی و نایب منشی مجلس نماینده‌گان انتخاب کنند، و بر اساس همین اصل و قاعده، اعضای مجلس برای تعیین اعضای هیأت اداری خویش در آغازین روزهای سال جدید کاری‌شان به پای صندوق‌های رای رفتند تا باشد که با تعیین اعضای هیأت اداری، روند عادی کار مجلس نماینده‌گان آغاز شود.

انتخابات معاونت اول به خوبی پایان یافت و این عبدالظاهر قدیر، نماینده ولایت ننگرهار و رییس ایتلاف حمایت از قانون بود که توانست این چوکی را از آن خود نماید.

قدیر، با کسب ۱۴۰ رای، نادر خان کتوازی نماینده پکتیکا را که ۴۶ رای داشت، شکست داد.

برای احراز سمت نایب دوم رییس، احمد بهزاد نماینده هرات، جعفر مهدوی نماینده کابل و محمد عبده نماینده بلخ نامزد بودند، اما هیچ یک موفق به کسب آرای لازم نشدند.

هم‌چنین در این انتخابات چهار نماینده دیگر برای احراز دو مقام منشی و نایب منشی نامزد شدند، اما هیچ کدام آرای کافی برای احراز این سمت را به دست نیاوردند و به این ترتیب، انتخابات این سه پست به دور دوم رفت.

در دور دوم این انتخابات روز سه‌شنبه، ۴ دلو، فرهاد عظیمی، نماینده بلخ با کسب ۱۱۴ رای نایب منشی شد و در این رای‌گیری قیس حسن ۷۶ رای به دست آورد.

هم‌چنین در دور سوم رای‌گیری عبدالستار خواصی، نماینده پروان با کسب ۱۰۸ رای منشی مجلس شد، اما ظهیر سعادت با کسب ۵۴ رای در مقابل او شکست را پذیرفت.

با عدم موفقیت احمد بهزاد، نماینده هرات و جعفر مهدوی نماینده کابل در دور سوم انتخابات داخلی مجلس، آن‌ها شانس خود را برای احراز سمت نیابت دوم رییس مجلس از دست دادند.

اما دور بعدی انتخابات معاونت دوم نیز به دلیل استفاده نماینده‌گان از آرای سفید، باعث شد که هیچ یک از کاندیدان نتوانند این چوکی را احراز نمایند.

مشکل رای سفید از آن مشکلاتی است که همواره در زمان انتخابات هیأت اداری مجلس نماینده‌گان رونما شده است و علی رغم تذکرات فراوانی که به اعضای مجلس داده می‌شود، باز هم تعدادی از نماینده‌گان از آرای سفید استفاده می‌کنند.

روز چهارشنبه رقابت میان شاه‌گل رضایی و احمدشاه رمضان برای کسب کرسی معاونت دوم مجلس ادامه یافت، اما به سبب استعمال رای سفید، هیچ یک از آن‌ها نتوانستند به پیروزی برسند.

شاه‌گل رضایی، 80 رای و احمدشاه رمضان 75 رای به دست آوردند و در دور دوم انتخابات گزینش معاون دوم مجلس نیز بی‌نتیجه ماند.

در همین حال شماری از اعضای مجلس با ابراز نگرانی می‌گویند که اگر این روند هم‌چنان ادامه پیدا کند، مجلس از وظایف اصلی خود باز می‌ماند. از سوی دیگر برخی دیگر از اعضای این مجلس استعمال رای سفید را حق قانونی نماینده‌گان می‌دانند.

سید حسین عالمی بلخی در مورد انتخابات هیأت اداری مجلس و به درازا کشیده شدن انتخاب معاونت دوم می‌گوید: در معاونت دوم کسانی که کاندید بودند، هیچ کدام نتوانسته‌اند، رای اکثریت قاطع اعضای حاضر را مطابق قانون اساسی و اصول وظایف داخلی کسب کنند و دور بعدی آن برای روز شنبه مانده است.

در حالی که به نظر عده‌ای، تعصبات قومی در بروز عدم نتیجه‌گیری در تعیین معاون دوم مجلس نماینده‌گان نقش داشته، عالمی بلخی در این مورد به این نظر است: خوب شاید، بی‌تاثیر نباشد، اما چیزی که هست، تاکنون کاندیدانی که بودند و مخصوصاً کاندیدانی که به دور دوم رفته بودند، از یک قوم بودند ولی تاکنون به نتیجه نهایی نرسیده است.

وی هم‌چنین در مورد این که بالاخره برای حل این مشکل و این که بحث انتخاب معاون دوم نیز به مانند قضیه تعیین رییس مجلس در سال اول کاری مجلس شانزدهم نشود، چه باید کرد، اظهار داشت: راهش این است، وکلا رای سفید استعمال نکنند، رای‌شان را عمداً باطل نکنند و مسوولانه برخورد کنند، مشکل حل خواهد شد.

یکی از مسایل مهم پیش روی اعضای مجلس نماینده‌گان، البته پس از تعیین اعضای هیأت اداری، رسیده‌گی به قوانینی است که این مجلس باید به آن‌ها بپردازد. البته هنوز تعدادی از وزارت‌ها نیز هنوز با حضور سرپرستان اداره می‌شوند و از عمر این سرپرست‌ها حالا دیگر دو سال می‌گذرد که این هم رکوردی درخور توجه از فعالیت‌های رییس‌جمهور کرزی می‌باشد.

نماینده مردم کابل در ولسی جرگه هم‌چنین در مورد برنامه‌ها و پلان‌های کاری مجلس در سال جاری گفت: اولین موضوع مربوط به بودجه ملی سال 1391 است که وقتش بسیار محدود می‌باشد و شاید به زودی به مجلس فرستاده شود، آن هم با توجه به این که در کابینه مورد تصویب قرار گرفته است، لذا این مسأله جزو اولویت‌ها خواهد بود.

هم‌چنین به گفته وی، تعدادی از وزارت‌ها هنوز توسط سرپرست‌ها اداره می‌شوند، رییس‌جمهور گفته که این افراد نیز به زودی معرفی می‌شوند و باید به این افراد رای اعتماد داده شود.

عالمی بلخی، هم‌چنین از رسیده‌گی به حسابات قطعیه سال 1389 و مصرف بودجه انکشافی سال 1390 از دیگر موضوعاتی یاد کرد که ولسی جرگه در آخرین روزهای کاری اجلاس سال اول، در آجندا داشت که باید مجدداً روی آن‌ها صحبت شود.

یکی دیگر از مسایلی که نماینده مجلس از آن یاد کرد قانون انتخابات می‌باشد، قانون انتخابات احتمالاً یکی از آجنداهای جدی سال کاری پیش روی باشد، به خاطر این که دو سال بیش‌تر به انتخابات ریاست‌جمهوری نمانده و باید روی این قانون بحث شود و نواقص آن برطرف گردد.

به گفته وی، هم‌چنین قوانین دیگری هم‌چون قانون تشکیل و صلاحیت قوه قضاییه و محاکم، قانون تحصیلات عالی، قانون محاسبات عامه و یک سری قوانین از دوره گذشته باقی مانده که باید مورد بحث قرار بگیرند.

عالمی بلخی ادامه داد، یکی از مسایل مهمی که در این اجلاس روی آن بحث خواهد شد، با توجه به مذاکرات صلح که بین دولت افغانستان و طالبان که احتمالاً صورت بگیرد، زمینه‌سازی می‌شود که این مذاکرات با دولت افغانستان صورت بگیرد که روی این مسأله نیز بحث‌هایی خواهد شد.

عالمی بلخی سپس اظهار داشت: بعضی پیمان‌های استراتژیک را دولت افغانستان سال گذشته امضا کرد مثل پیمان با هندوستان و در همین روزها نیز شاید پیمان‌های دیگری با برخی از کشورهای اروپایی امضا شود که رییس‌جمهور به همین منظور سفری به کشورهای اروپایی دارد، و این‌ها پیمان‌های بسیار مهمی هستند که نیاز به تصویب شورا دارند و قطعاً برای تصویب به مجلس فرستاده خواهند شد.

وی هم‌چنین از احتمال تغییر در اصول وظایف داخلی مجلس نماینده‌گان نیز به عنوان یکی دیگر از آجنداهای مجلس نام برد.

سال گذشته جدال و کشمکش میان حکومت و مجلس بسیار زیاد بود، عالمی بلخی در مورد این که چه راه‌هایی برای کاهش این جدال‌ها وجود دارد، اظهار داشت: علت اصلی آن جنجال‌ها، بحث روی نتیجه انتخابات بود و آن موضوع حل شد و بعد از آن موضوع جدی میان حکومت و پارلمان وجود نداشت و من فکر می‌کنم که امسال هم موضوع حادی به وجود نخواهد آمد.

به گفته وی، در عین حال هیأت اداری ولسی جرگه و هم‌چنین رییس‌جمهور و معاونین وی باید تلاش کنند که به جای تقابل، تفاهم و همکاری بین قوا به وجود بیاید که یقیناً همین طور خواهد شد و اگر ولسی جرگه در چارچوب صلاحیت‌های خود کار کند و از آن طرف، حکومت هم تصاویب در چوکات قانون ولسی جرگه را مورد اجرا قرار بدهد، فکر می‌کنم تقابلی به وجود نخواهد آمد.

مجلس بالاخره مهر سکوتش را شکسته ولی این حضور و بازگشت دوباره، تاکنون که تحت تاثیر انتخاب اعضای هیأت اداری مجلس بوده است و گپی و کاری از سوی اعضای مجلس در راستای اتفاقات اخیر کشور به مشاهده نرسیده است.

بر اعضای مجلس است که به دور از کشمکش‌های قومی، سمتی و حزبی، هرچه سریع‌تر به توافق و اجماع نظر بر سر تعیین معوان دوم مجلس دست یابند و پس از آن به کارها و صلاحیت‌های اساسی خویش در سه عرصه قانون‌گذاری، نظارت بر اعمال حکومت و هم‌چنین رسیده‌گی به مشکلات مردم بپردازند، تا باشد انتقاداتی که از عدم کارآیی مجلس شانزدهم به گوش می‌رسد، فروکش کند و مجلس نشان دهد که دخالت‌هایی در روند کاری مجلس در سال اول، عمده‌ترین دلیل عدم کارآیی مجلس بوده است و نه چیز دیگری.

 

وزارت مالیه: بودجه ملی سال ۱۳۹۱ این هفته به شورای ملی فرستاده می‌شود

مسوولان وزارت مالیه می‌گویند که بودجه ملی سال ۱۳۹۱ به خاطر تصویب در جریان این هفته به شورای ملی فرستاده می‌شود.

عزیز شمس، سخنگوی وزارت مالیه در یک مصاحبه ویژه به آژانس خبری وخت گفت: «بودجه ملی سال ۱۳۹۱ مورد تصویب شورای وزیران قرار گرفت و در هفته پیش رو به خاطر تصویب به شورای ملی فرستاده می‌شود.»

وی افزود که بودجه ملی سال آینده مبلغ 241.6 میلیارد افغانی می‌باشد که ۱۳۴ میلیارد آن بودجه عادی و 107.4 میلیارد آن بودجه انکشافی است.

سخنگوی وزارت مالیه گفت که ۹۵ میلیارد افغانی در این بودجه از عایدات داخلی کشور و 133.5 میلیارد افغانی آن از کمک‌های خارجی پرداخت می‌شود.

وی در مورد مشکلاتی که سال گذشته در قسمت تصویب بودجه در ولسی جرگه به وجود آمده بود گفت که امسال در نهایت کوشش شده مشکلات که در بودجه سال گذشته دیده می‌شد از بین برداشته شود.

ارقام بودجه ملی سال ۱۳۹۱ در حالی اعلام می‌شود که شماری از وزارت‌ها نتوانسته‌اند ۵۰ درصد بودجه انکشافی سال ۱۳۹۰ را به مصرف برسانند.

مصرف بودجه انکشافی وزارت‌ها الی تاریخ ۲۰ جدی از این قرار است: وزارت امور داخله ۲۶ درصد، دفاع ملی ۹ درصد، امور خارجه ۵ درصد، عدلیه ۵۲ درصد، حج و اوقاف ۵۰ درصد، فواید عامه ۲۶ درصد، ترانسپورت و هوانوردی ملکی ۳۴ درصد، مخابرات ۵۸ درصد، انرژی و آب ۳۳ درصد، امور شهرسازی ۴۰ درصد، معادن ۱۵ درصد، معارف ۳۱ درصد، تحصیلات عالی ۲۹ درصد، اطلاعات و فرهنگ ۵ درصد، صحت عامه ۴۰ درصد، زراعت ۳۷ درصد، احیا‌ و انکشاف دهات ۵۰ درصد، امور سرحدات ۵۰ درصد، کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولین ۳۴ درصد، عودت و مهاجرین ۴۳ درصد، امور زنان ۴۵ درصد، مالیه ۴۳ درصد، تجارت و صنایع ۱۱ درصد و وزارت اقتصاد ۱۶ درصد.

مشکل عمده‌ای که سال پیش به خاطر تصویب بودجه ملی در ولسی جرگه مطرح شد، عدم شفافیت و توزیع عادلانه آن بود که در طرح سال گذشته سهم برخی از ولایات با توجه به نیازهای آن به طور دقیق مد نظر قرار نگرفته بود، به همین خاطر بودجه سال گذشته در دور نخست رای لازم را برای تصویب به دست نیاورد، تا این که مقام‌های مسوول مجبور به ایجاد تغییرات در بودجه شدند.

قابل ذکر است بودجه ملی سال گذشته پیش از این دو بار، به دلیل نامتوازن بودن، نبود برنامه‌های توسعه و پرداخت مقداری هنگفت به صورت قرضه به کابل‌بانک، از سوی ولسی جرگه رد شده بود.

گفتنی است که بودجه‌ی ملی سال ۱۳۹۰ پس از چند بار تغییرات، سرانجام 224 میلیارد افغانی تعیین شد که از این میان 150 میلیارد افغانی به عنوان بودجه‌ی عادی و 74 میلیارد آن به عنوان بودجه انکشافی در نظر گرفته شده بود.

 

شکاف بین فقیر و غنی به شدت افزایش یافته است

■ اریک سیوسیدا ـ وند پانگه / برگردان: دویچه وله ■

در 20 سال گذشته شکاف بین ثروتمند و فقر به طور نگران‌کننده‌ای زیاد شده است. بر اساس تحقیق برنامه انکشافی ملل متحد، یک چهارم جمعیت جهان، 80 درصد مجموع ثروت دنیا را در اختیار خود دارند.

شکاف طبقاتی نه تنها برای کشورهای رو به انکشاف مصداق دارد؛ بلکه هم‌چنان در کشورهای صنعتی نیز به چشم می‌خورد.

یک مرد هندی می‌گوید: «در هند شکاف بین غنی و فقیر بزرگ است و بزرگ‌تر می‌گردد. شما می‌دانید که 55 درصد جمعیت بمبئی، این ثروتمندترین شهر هندوستان در زاغه‌های فقیرنشین زنده‌گی می‌کنند».

یک مرد دیگر از کامرون نیز می‌گوید: «در کامرون افرادی وجود دارند که هر روز کار می‌کنند و با این هم ماهانه صرف قریب 20 یورو به دست می‌آورند. این ناممکن است. این غیرقابل قبول است».

در همین حال، یک خانم آلمانی می‌گوید: «اختلاف طبقاتی میان فقیر و غنی نهایت بزرگ است و دولت در این ارتباط کاری نمی‌کند. به دلایل زیاد، باید دولت بر ثروتمندان مالیات بیش‌تری وضع کند. ما به طور احمقانه‌یی مالیات بیش‌تری می‌پردازیم و ثروتمندان در کل امتیازات بیش‌تری به دست می‌آورند. من این کار را درست نمی‌دانم».

در واقعیت امر از 20 سال به این سو عدم توازن درآمدها در سطح جهان افزایش یافته است. این عدم توازن از کشوری تا کشور دیگر فرق می‌کند. مطابق به یک گزارش برنامه انکشافی سازمان ملل متحد، این عدم توازن در کشورهای رو به انکشاف بسیار بیش‌تر است. با این هم چیچیله مولینیر، رییس برنامه انکشافی ملل متحد در ژنو، بر این نظر است که یک ارزیابی جهانی از این موضوع فقط تصویر ناقصی از واقعیت‌ها ارایه می‌کند.

چیچیله مولینیر می‌گوید: «از نگاه آمار، امریکا در مقام 171 عدم مساوات درآمدها قرار دارد. این در حالی است که کشورهای روبه انکشافی مانند بورکینا فاسو، مالاوی، تانزانیا و حبشه کم‌تر عدم مساوات نشان می‌دهند».

شکاف بین فقیر و غنی در کشورهای رو به توسعه به روشنی دیده می‌شود. در کشورهای رو به توسعه انسان‌ها در فقر مطلق به سرمی‌برند، چنان که درآمد روزانه آن‌ها کمتر از 1.25 دالر است. در آلمان درآمد متوسط یک خانواده چهار نفری در گذشته برای‌شان کفاف می‌داد، اما از سی سال به این سو دیگر وضع از این قرار نیست. یک تحقیق سازمان همکاری‌های اقتصادی و انکشافی نشان می‌دهد که یک قشر بالایی آلمان که یک دهم جمعیت را تشکیل می‌دهد، 8 برابر بیش‌تر از قشر پایین جامعه پول به دست می‌آورد. این برای آن است که در این چند ده سال گذشته، درآمد اقشار پایینی جامعه بسیار اندک افزایش یافته است. امروز به تناسب 25 سال پیش، دو چند بیش‌تر مردم کارهای کوتاه‌مدت می‌کنند.

در بسیاری از کشورهای فقیر و غنی دیگر معاش و حقوق ماهانه برای امرار زنده‌گی کفایت نمی‌کند. هر سال قیمت مواد خوراکی و احتیاجات اولیه مردم افزایش می‌یابد، در حالی که حقوق و معاشات به همان حال‌شان باقی می‌مانند. اوضاع وقتی بدتر می‌شود که بخش کمک‌های تضمین اجتماعی دولت نیز در این گیرودار صدمه می‌بیند.

یک خانم آلمانی در بن می‌گوید: «آرزوی من فقط عدالت بیش‌تر است. آرزوی من همین است که در جایی که به پول ضرورت است، پول وجود داشته باشد. پول برای کودکان، پول برای کسانی که واقعاً فقیرند، پول برای شفاخانه‌ها، پول برای آن که پرستاران (نرس) بیش‌تری استخدام گردند و به طور خلاصه این که باید برای بخش خدمات اجتماعی، پول در دسترس باشد. اما اکنون برعکس است، آدم باید بیش‌تر کار کند، باید بار دو شغل یا دو وظیفه را بر دوش بکشد. در بسیاری موارد چنین است».

از نظر چیچیله مولینیر، اختصاص دادن پول بیش‌تر به صحت و تعلیم و تربیت، و برای کسانی که واقعاً فقیرند، به کاهش فقر کمک  می‌کند. او بر این نظر است که در برخی کشورها چنین اقداماتی نتایج مثبت بار آورده‌اند. چیچیله مولینیر توضیح می‌دهد: «تدابیری وجود دارند که می‌توانند به کار گرفته شوند. به طور مثال به کار بستن مالیات اضافی بر عایدات، به ترتیبی که درصد مالیات به تناسب درآمد افزایش داده شود. علاوه بر این برنامه‌هایی وجود دارند که می‌توانند در مورد افرادی که به صورت خاص نیازمند می‌باشند، به کار گرفته شوند. نمونه‌های مشهور این برنامه‌ها یکی «بولزا فامیلیا» یا بورسیه خانواده‌گی در برازیل و «اپورتونی دادیس» در مکزیکو می‌باشند. با این برنامه‌ها به خانواده‌های فقیر به صورت هدفمند کمک می‌شود تا کودکان‌شان را به مکتب بفرستند؛ و از مادران، پیش از ولادت و بعد از ولادت حمایت صورت گیرد».

هم‌چنین در کشورهای پیشرفته صنعتی، برخوردار شدن از تعلیم و تربیت به صورت عادلانه نمی‌باشد. در آلمان فرزندان اقشار بالای جامعه به تناسب فرزندان خانواده‌های کارگر و خانواده‌های مهاجران، به طور مثال سه برابر بیش‌تر چانس برای رفتن به «گیمنازیوم» یا مکتب عالی دارند. در دانشگاه‌های آلمان صرف 6 درصد محصلانی می‌باشند که والدین آن‌ها از خانواده‌های تحصیل‌یافته‌ی ثروتمند نیستند.

 

شاید هم بازی با آسمان!

ـ مهران راد ـ

هر پیمان و یا هر اتحادیه‌ای که می‌باشد، افغانستان تلاش می‌کند که عضو آن شود. باید دیده شود که عضویت ما در آن پیمان چه نفعی برای کشور ما دارد؟

همین چند وقت پیش بود که بر اثر تصمیم شورای وزیران، سیاست هوانوردی آسمان باز که گفته می‌شود بر اساس آن شرکت‌های هوایی خارجی می‌توانند در افغانستان سرمایه‌گذاری و فعالیت نمایند، در کشور اتخاذ شد.

بر بنیاد سیاست آسمان باز، کشور طرف قرارداد، درهای هوایی و میدان‌های هوایی خود را برای شرکت‌های هوانوردی تمام کشورها باز می‌گذارد؛ امری که بسیاری از کشورها آن را راه پردرآمد و خوبی می‌دانند و بر این باورند که سیاست آسمان باز عواید دولت را بالا می‌برد و به اعتبار کشور می‌افزاید.

در همین مورد، ننگیالی قلاتوال، سخنگوی وزارت ترانسپورت، در همان زمان گفته بود که قرارداد سیاست آسمان باز، پنج سال پیش امضا شده و این وزارت، برنامه را به شکلی به کار خواهد بست که به شرکت‌های داخلی هیچ زیانی نرسد.

سخنگوی این وزارت به دویچه وله گفته بود: «ما باید با کشورهای دنیا در روابط باشیم؛ یعنی دروازه افغانستان به روی دنیا باید باز باشد و از سوی دیگر زمینه عواید بسیار زیاد برای دولت افغانستان فراهم می‌گردد».

این تصمیم اما بر خلاف میل شرکت‌های هوایی داخلی افغانستان بود، چرا که به گفته آن‌ها چنین تصمیمی زمینه ورشکست شدن این شرکت‌ها را فراهم می‌سازد و آسیب جدی به سکتور هوایی کشور وارد می‌آورد.

محمدقربان حقجو، رییس هیأت عامل اتاق تجارت و صنایع کشور، در این مورد بر این عقیده بود که  شمار بسیار کمی از کشورهای جهان سیاست آسمان باز را به کار می‌بندند و این سیاست در افغانستان سازگار نیست و تهدید جدی را متوجه سه شرکت هوایی داخلی می‌سازد.

در همین مورد و به منظور مقابله با شرکت‌های هوایی خارجی و البته سیاست آسمان باز، شرکت‌های هوایی داخلی بی‌کار ننشستند و همین هفته گذشته بود که برای نخستین بار، اتحادیه شرکت‌های ترانسپورت هوایی تاسیس شد.

اتحادیه شرکت‌های ترانسپورت هوایی طی مراسمی با شرکت سرپرست وزارت ترانسپورت و هوانوردی افغانستان، نماینده‌گان بخش‌های مختلف سکتور خصوصی و شرکت‌های ترانسپورت هوایی در کابل افتتاح گردید.

احمدفرید پیکار که به حیث رییس این اتحادیه برگزیده شده است، هدف از ایجاد این اتحادیه را منسجم ساختن فعالیت‌های شرکت‌های هوایی، دفاع از حقوق شرکت‌های هوایی و عرضه خدمات بهتر برای مردم عنوان می‌کند.

وی در مورد گفت: «اتحادیه شرکت‌های ترانسپورت هوایی افغانستان، صرفاً به منظور و هدف انسجام بهتر امور شرکت‌های هوایی هم‌آهنگی بین شرکت‌ها به منظور ایجاد فضای بهتر و سالم رقابتی و عرضه خدمات بهتر و بیش‌تر به مردم، تامین هم‌آهنگی و ارتباطات بهتر با وزارت ترانسپورت هوانوردی افغانستان و سایر ارگان‌های داخلی و بین‌المللی به منظور جلب همکاری‌ها رفع مشکلات و دفاع از حقوق قانونی شرکت‌های هوایی تاسیس گردیده است.»

در حال حاضر پنج شرکت در بخش ترانسپورت هوایی در افغانستان فعالیت می‌کنند که شامل سه شرکت مسافربری و دو شرکت انتقال اموال می‌شوند.

به تعقیب فعالیت شرکت هوایی آریانا، اولین شرکت خصوصی در سال 1382 در افغانستان با گرفتن جواز از سوی وزارت ترانسپورت و هوانوردی فعالیتش را آغاز کرد که با گذشت 10 سال تعداد این شرکت‌ها در افغانستان افزایش یافت.

مسوولان بخش سکتور خصوصی، فعالیت شرکت‌های هوایی در چند سال گذشته را یک دست‌آورد بزرگ می‌خوانند. اما شکایت‌هایی وجود دارند که این شرکت‌ها در برخی موارد نتوانسته‌اند خدمات خوبی را به مردم عرضه نمایند.

رییس اتحادیه ترانسپورت هوایی اظهار امیدواری می‌کند که این اتحادیه بتواند همه مشکلات را برطرف ساخته و ظرفیت این شرکت‌ها را بالا ببرد.

هم‌چنین بر اساس گزارش خبرگزاری جمهور، محمدقربان حقجو، رییس هیأت عامل اتاق‌های تجارت و صنایع، در مراسم گشایش این اتحادیه گفت که سکتور ترانسپورت از جمله سکتورهای اقتصادی بوده که طی سال‌های گذشته توانسته در رشد اقتصادی کشور نقش به سزایی داشته باشد.

وی هم‌چنین گفت: «هدف اصلی از ایجاد این اتحادیه، بلند بردن سطح خدمات شرکت‌های هوایی، ارتقای عرضه خدمات و افزایش سطح کیفیت این خدمات، کاهش قیمت‌های پرواز در شرکت‌ها و نیز پاسخ‌گو بودن در برابر مارکیت می‌باشد.»

حقجو تصریح کرد که با وجود دست‌آوردهای سال‌های گذشته در بخش ترانسپورت، چالش‌هایی نیز وجود داشته که این مشکلات این سکتور را با آسیب‌هایی مواجه ساخته است.

به گفته وی، ناامنی در برخی از نقاط کشور، پایین بودن ظرفیت میدان هوایی کابل، مشکلاتی در بخش استندردهای خدمات شرکت‌های هوایی و نیز بالا بودن تکس و تکتانه از جمله مشکلات فراراه این شرکت‌ها بوده است.

در همین حال، رییس هیأت عامل اتاق‌های تجارت و صنایع خاطرنشان ساخت که رقابت ناسالم شرکت‌های هوایی از بیرون کشور با شرکت‌های هوایی داخلی، آسیب‌هایی را برای این شرکت‌ها به وجود آورده؛ اما حکومت با حمایت خویش می‌تواند این آسیب‌ها را از بین ببرد.

وی گفت: ما طرفدار وارد شدن شرکت‌های هوایی بیرونی به سکتور ترانسپورت هستیم تا زمینه پرواز نه تنها به دوبی؛ بلکه به استانبول نیز مساعد گردد.

داودعلی نجفی؛ سرپرست وزارت ترانسپورت و هوانوردی، در این مراسم اظهار داشت که ایجاد این اتحادیه، گام مهمی در راستای هم‌آهنگی میان شرکت‌های هوایی ترانسپورتی و نیز افزایش تسهیلات هوایی می‌باشد.

وی گفت: این وزارت بر اساس قانون اساسی کشور وظیفه دارد که نه تنها از این شرکت‌ها حمایت داشته باشد؛ بلکه باید تسهیلات هوایی را برای تمامی ملت افغانستان فراهم نماید.

نجفی در مورد مقرره هوانوردی این وزارت افزود که این مقرره از سال ۱۹۷۲ نافذ بوده؛ اما به دلیل کم‌کاری یا بی‌توجهی در این وزارت، این مقرره مورد تطبیق قرار نگرفته؛ اما از سال گذشته یک مقرره جدید ساخته شده که قرار است هرچه زودتر به مجلس نماینده‌گان برای تصویب ارجاع گردد.

به گفته وی، اختصاص ۵ درصد از عواید هوانوردی برای آموزش و تجهیز این شرکت‌ها، بازشدن درها از سوی ناتو از طریق مذاکرات این وزارت با مسوولین ناتو به روی شرکت‌های هوایی برای انجام پروازهای کارگو به تعداد ۲۷۰۰ پرواز برای انتقال اکمالات ناتو و آیساف و اجازه ندادن به پروازهای نامحدود از جمله فعالیت‌های این وزارت به حساب می‌آید.

سرپرست وزارت ترانسپورت و هوانوردی افزود: در رابطه با فضای باز پروازها هیچ گونه بحثی تا هنوز مطرح نشده و باید خاطرنشان ساخت که این وزارت به پروازهای نامحدود یا آزادی‌های ترافیکی از سوی هیچ کشوری، اجازه نخواهد داد.

‌نجفی تصریح کرد که تا هنوز رقابت‌ها میان شرکت‌های ترانسپورتی، ناسالم بوده که این امر، موجب ضربه زدن به شرکت‌ها بوده، پس این شرکت‌ها برای ارایه خدمات بهتر، باید به رقابت ناسالم خویش پایان ببخشند.

سرپرست وزارت ترانسپورت و هوانوردی اظهار امیدواری می‌کند که آن وزارت بتواند در مشوره با این اتحادیه تعادل را بین ترانسپورت هوایی و ایجاد فراهم‌آوری تسهیلات به مردم بمیان آورد.

نجفی می‌گوید، آنان در نظر دارند تا کدرهای مسلکی را در بخش ترانسپورت هوایی به همکاری جامعه بین‌المللی آموزش داده و ظرفیت این شرکت‌ها را بلند ببرد.

اتحادیه شرکت‌های ترانسپورت هوایی در حالی تاسیس می‌گردد، که از یک سو مسوولان بخش سکتور خصوصی می‌گویند چالش‌هایی در برابر فعالیت این شرکت‌ها وجود دارد و از سوی دیگر برخی از مردم شکایت می‌کنند که این شرکت‌ها خدمات خوبی ارایه نمی‌کنند از جمله این که به وقت و زمان معین پروازهای‌شان را انجام نداده و سبب انتظار مردم در میدان‌های هوایی می‌گردند.

در همین حال، سهراب بهمن، کارشناس مسایل اقتصادی، در مورد ایجاد این اتحادیه می‌گوید: اساساً شما می‌فهمید که وقتی که ما در یکی از برنامه‌ها یا اتحادیه‌ها اشتراک می‌کنیم و یا حتی عضو آن اتحادیه می‌شویم، باید ارزیابی‌های کلی خود را داشته باشیم.

وی ضمن مطرح نمودن این سوال که آیا وضعیت کنونی افغانستان ایجاب می‌کرد که ما در همان سیاست فضای باز اشتراک نماییم، ادامه می‌دهد که در همان اتحادیه و یا سیاست فضای باز در منطقه و در چوکات معین شده آن، تنها یکی دو کشور محدود از خلیج در آن عضویت دارند که می‌توان از امارات متحده عربی نام برد.

بهمن سپس خاطرنشان ساخت: دیگر کشورهایی که در اطراف ما قرار دارند، در این سیاست دخیل نیستند، ما باید اول ارزیابی می‌کردیم و بعد با سنجش توانایی‌های رقابتی خود به سوی این سیاست می‌رفتیم.

بر اساس اظهارات موصوف، حالا کار از کار گذشته و سکتور خصوصی ما مجبور هستند که کنسرسیوم‌ها یا اتحادیه‌هایی را ایجاد کنند که در مقابل شرکت‌های خارجی رقابت کنند و توانایی‌های خود را افزایش دهند.

نام‌برده می‌افزاید: با آن هم با سیاست‌ها و طرزالعمل‌هایی که در آن اتحادیه سیاست فضای باز موجود است، برای سکتور خصوصی افغانستان بسیار مشکل است که بتوانند با آن شرکت‌ها مقابله کنند و خود را از آن در حقیقت، طوفان‌هایی که به طرف‌شان می‌آید، مصون نگه دارند.

البته به گفته وی، به فیصدی بسیار کمی از این شرکت‌های داخلی می‌توانند خود را مصون نگه دارند، و در واقع یگانه راه‌شان نیز همین است و الا باید تن به ورشکسته‌گی دهند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا در واقع همان سیاست فضای باز به کلی اشتباه بوده، می‌گوید: «دقیقاً. ما در بسیاری موارد باید ارزیابی‌ها کلی را داشته باشیم. ما به همین سیاست داخل شدیم و می‌رویم، چه نفعی برای ما دارد، ما باید بر مبنای نفع خود باید کارهایی را انجام دهیم.»

بهمن سپس اشاره داشت: «هر پیمان و یا هر اتحادیه‌ای که می‌باشد، افغانستان تلاش می‌کند که عضو آن شود. باید دیده شود که عضویت ما در آن پیمان چه نفعی برای کشور ما دارد؟»

به گفته وی، این کاری که شده، هیچ یک از کشورهای همسایه ما در آن حضور ندارند، پاکستان نیست، ایران حضور ندارد و وضعیت هندوستان هم به همین صورت است، تنها امارات متحده عربی در این سیاست است که خود از کشورهایی می‌باشد که نقش پل ارتباطی را دارد و در هر سیاستی تلاش می‌کند که قدم اول را در سطح منطقه بردارد، چرا که در آن جا مراودات جهانی در سطح بسیار بالایی قرار دارد، اما سایر کشورها تلاش می‌کنند که منافع ملی خودشان را در نظر بگیرند، و متاسفانه در افغانستان چنین سیاستی وجود ندارد.

بهمن می‌گوید، این اشتباهی بوده که دامن‌گیر شرکت‌های هوایی داخلی افغانستان شده است.

وی هم‌چنین در مورد کارهایی که اتحادیه شرکت‌های هوایی افغانستان باید انجام دهد، اظهار داشت، باید کنسرسیومی را ایجاد کنند که بتوانند در هر شرایطی توانایی رقابت را به دست بیاورند، هم از نظر قیمت‌ها رقابت کنند و هم از نظر کیفیت و عرضه خدمات.

به گفته بهمن، اگر این‌ها متعهد به همین دو اصل باشند، آن هم با توجه به این مستهلکین و کسانی که از این خدمات استفاده می‌کنند، دنبال قیمت و کیفیت می‌گردند و البته در افغانستان با توجه به شرایط، مردم به قیمت‌ها بیش‌تر توجه می‌کنند.

وی ادامه داد، این اتحادیه شرکت‌های هوایی که ایجاد شده، باید روی بهتر شدن و معیاری شدن خدماتش متمرکز شود و سپس یک قیمت عادلانه را در نظر بگیرد تا بتواند با قمیت‌های جهانی رقابت داشته باشد.

بهمن سپس در پایان افزود: اگر خودگذری وجود داشته باشد، شرکت‌های داخلی می‌توانند در عرصه ارایه خدمات و قیمت این خدمات به مقابله با شرکت‌های خارجی بپردازند، که البته این حرکت به مدیریت بسیار قوی نیاز دارد.

 

هشدار صنعتگران: شهرک صنعتی هرات مسدود خواهد شد

شماری از صنعت‌گران در هرات هشدار می‌دهند در صورتی که دولت، از تولیدات داخلی کشور حمایت نکند، کارخانه‌های صنعتی را تعطیل و سرمایه‌های‌شان را از کشور بیرون می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری بخدی، به دنبال کاهش ارزش واحد پولی ایران در بازارهای افغانستان در چند ماه اخیر، ده‌ها کارخانه تولیدی مواد غذایی در شهرک صنعتی هرات مسدود و فعالیت‌شان متوقف شده است.

این تجار می‌گویند، تاکنون چندین بار دولت وعده داده است تا از ورود اجناس ایرانی که شبیه آن در شهرک صنعتی هرات تولید می‌شود، جلوگیری می‌کند اما هیچ اقدامی در این مورد صورت نگرفته است.

مسوولان اتحادیه صنعت‌گران هرات می‌گوید، عدم حمایت دولت از سرمایه‌گذاری در افغانستان و نبود یک پالیسی مشخص در عرصه سرمایه‌گذاری در طی چهار سال گذشته، باعث توقف کار بیش از سه‌صد فابریکه شده است.

حمیداله خادم، رییس اتحادیه صنعت‌گران هرات، به خبرگزاری بخدی گفت که بلند رفتن محصولات گمرکی در قسمت واردات مواد خام کارخانه‌ها، از عمده‌ترین چالش‌ها بر سر راه فعالیت کارخانه‌های صنعتی در هرات است.

او می‌گوید، مواد خام وارداتی که برای فابریکه‌ها ضروری است، بین 15 تا 20 درصد محصول می‌شود.

به گفته خادم، در چهار سال گذشته هر چند کار بیش از 220 فابریکه در هرات متوقف شده ولی تا کنون اقدامی از طرف دولت صورت نگرفته و اگر بی‌توجهی دولت به همین حالت به پیش برود، تا ده روز دیگر تمام شرکت‌های تولیدی در هرات دست از فعالیت خواهند کشید.

در همین حال شماری از فابریکه‌داران در هرات می‌گویند که در صورت تداوم ‌بی‌توجهی دولت در قسمت فابریکه‌های شهرک صنعتی این ولایت تا ده روز دیگر کارشان را به حالت تعلیق درآورده و سرمایه‌های خود را از کشور بیرون می‌کنند.

آنان می‌گویند سیاست دمپنگ کشورهای خارجی، عدم حمایت دولت و تعرفه‌های سنگین گمرکی در قسمت واردات مواد خام فابریکه‌ها باعث تضعیف سرمایه‌های‌شان شده که از این بیش‌تر نمی‌خواهند تجارت‌شان صدمه ببیند.

در شهرک صنعتی هرات بیش‌تر از 400 فابریکه فعالیت دارد که بالغ بر 600 میلیون دالر در آن سرمایه‌گذاری صورت گرفته است.

به گفته مسوولان اتحادیه صنعت‌گران، از سال 1385 بدین سو بیش از 300 فابریکه به دلیل عدم حمایت دولت از صنعت تجارت از فعالیت دست کشیده‌اند.

گفته می‌شود پیش از این نزدیک به 40 هزار کارگر در شهرک صنعتی هرات مصروف کار بودند که در حال حاضر این آمار به 13 هزار تن رسیده است.

 

تعهد افغانستان و ترکمنستان به سه پروژه مهم اقتصادی

رییس‌جمهور کرزی در دیداری با قربان‌قلی بردی محمدوف، رییس‌جمهور ترکمنستان، در مورد راه خط آهن و انتقال برق از ترکمنستان به افغانستان بحث و گفت‌وگو کردند.

به گزارش آژانس اطلاعاتی باختر، در این دیدار که در شهر ترکمن‌باشی ترکمنستان انجام شد، هر دو جانب به همکاری در جهت عملی کردن پروژه تاپی یا پروژه انتقال گاز ترکمنستان از طریق افغانستان به پاکستان و هند، متعهد شدند.

رییس‌جمهور ترکمنستان پروژه انتقال گاز ترکمنستان از طریق افغانستان به کشورهای جنوب آسیا را یک پروژه مهم منطقوی دانست و در جهت عملی کردن این پروژه از جانب خویش اطمینان لازم داد.

وحیداله شهرانی، وزیر معادن کشور، گفت: کار مطالعه و دیزان پروژه خط آهن از آته‌مراد ترکمنستان تا آقینه افغانستان که 86 کیلومتر طول دارد، به پایان رسیده و کار عملی آن در سال جاری آغاز می‌گردد.

شهرانی افزود: پروژه انتقال برق ترکمنستان به ظرفیت 500 میگاوات به افغانستان در مدت دو سال تکمیل می‌گردد که در برطرف کردن نیازهای ما از ناحیه کمبود برق ممد واقع خواهد شد.

 

دو فرد مظنون به استخدام تروریستان در آلمان محاکمه می‌شوند

یک شهروند آلمان و یک تبعه اتریش روز چهارشنبه، 5 دلو / 25 جنوری در برلین محاکمه شدند. این افراد به اتهام استخدام جنگجویان اسلام‌گرا و نشر فلم ویدیویی تهدیدآمیز علیه آلمان دستگیر شده‌اند.

به گزارش دویچه وله، یوسف اوجک، شهروند آلمان و مقصود لودین تبعه اتریش سال گذشته به اتهام عضویت در یک سازمان تروریستی بازداشت گردیدند. بازرسان می‌گویند که هر دوی این اشخاص به خاطر آموزش تروریستی به مناطق بی‌قانون سرحدی در مرز پاکستان و افغانستان رفته بودند.

اوجک متهم است که در ماه می سال 2009  به منطقه سرحدی سفر کرده تا علیه نیروهای ناتو در افغانستان جنگ کند. او هم‌چنین متهم به ایجاد یک گروه تروریستی به نام «مجاهدان طالبان آلمان» می‌باشد؛ این گروه با انتشار یک ویدیو از طریق انترنت، آلمان را به ماموریت سربازانش در افغانستان مورد تهدید قرار داده بود.

در ویدیویی که توسط این مظنونان منتشر شده، به آلمان هشدار داده شده است که نیروهایش را از افغانستان بیرون بکشد.

بازرسان گفته‌اند که این اشخاص در این ویدیو که آن را «دلسردکننده» توصیف کرده‌اند، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان هنگام مبارزات انتخاباتی‌اش تهدید شده بود مبنی بر این که چنانچه آلمان نیروهایش را از افغانستان بیرون نکشد، این کشور به «روش خشونت‌باری بیدار» خواهد شد. در این ویدیو تصاویری از دروازه براندینبورگ در برلین، ساختمان بانک‌ها در فرانکفورت و جشن اکتوبر در مونشن به نمایش گذاشته شده بود.

بازرسان توانستند که صدای ویدیو را تحلیل و اوجک را شناسایی کنند. این فرد ماه جون سال گذشته از اتریش به آلمان مسترد گردید.

بازرسان می‌گویند که اوجک در سال 2010 با لودین در پاکستان ملاقات کرد. گفته می‌شود که آن‌ها در جنوری سال 2011 به اروپا بازگشتند و تلاش کردند تا با یکدیگر جنگجویان اسلام‌گرا را برای جنگ استخدام کنند و هم‌چنین برای شبکه القاعده کمک مالی جمع کنند.

هر دو متهم روز چهارشنبه در محکمه اتهام وارده بر خود را رد کردند. چنانچه آن‌ها گناهکار شناخته شوند، احتمالاً به ده سال زندان محکوم می‌شوند. انتظار می‌رود که نتیجه‌ی محاکمه این افراد در ماه جون (5 ماه دیگر) اعلام شود.

 

یمنی‌ها ماندند و یمن

بهار عربی یک ساله شد و در سالگرد این بهار و در زمستانی سرد و طاقت‌فرسا، یمنی‌ها نیز به گل‌های این بهار نایل آمدند و علی عبداله صالح، رییس‌جمهور یمن بالاخره از اریکه‌ی قدرت در این کشور به زیر آمد و به گفته برخی از رسانه‌ها، فرار را بر قرار ترجیح داد.

اعتراضاتی که به بهار عربی معروف شد، در ۱۸ دسمبر ۲۰۱۰ با قیام تونس، در پی خودسوزی محمد بوعزیزی در اعتراض به فساد و بدرفتاری پولیس، آغاز شد. به دلیل وجود شرایط مشابه در سایر کشورهای منطقه و موفقیت اعتراضات در تونس، اعتراضات با زنجیره‌ای از ناآرامی‌ها در الجزایر، اردن، مصر، سوریه، یمن، بحرین، لیبیا و عربستان و در سطحی کوچک‌تر دیگر کشورهای عرب ادامه یافت. در بسیاری از موارد روزهای اوج اعتراضات با نام «روز خشم» (به عربی: یوم الغضب) یا اصطلاحاتی مشابه توصیف شده است. بسیاری از این اعتراضات در کشورهایی رخ داده است که حاکمین آن از هم‌پیمانان امریکا محسوب می‌شدند و از حمایت‌های اقتصادی و سیاسی این کشور استفاده می‌کردند. تا پیش از این سه حکومت تونس، مصر و لیبیا در نتیجه‌ی این اعتراضات سقوط کرده بودند و حال گفته می‌شود که بن علی نیز به چنین سرنوشتی دچار شده است.

در تونس حکومت در ۱۴ جنوری با فرار زین‌العابدین بن علی رییس‌جمهور به عربستان سقوط کرد. در مصر پس از سقوط حکومت تونس توجه جهان به اعتراضات عظیم مصر از ۲۵ جنوری ۲۰۱۱ آغاز شده بود، معطوف شد. پس از گذشت چهار روز، حسنی مبارک رییس‌جمهور مصر اصلاحاتی را پیشنهاد داد اما حاضر به استعفا که خواسته‌ی اصلی معترضان بود، نشد. در روز هشتم وعده داد که در ماه سپتمبر از قدرت کنار خواهد رفت. در همان روز پادشاه اردن، ملک عبداله دوم، صدراعظم جدیدی را تعیین کرد و علی عبداله صالح رییس‌جمهور یمن نیز اعلام کرد که در سال ۲۰۱۳ قدرت را پس از ۳۵ سال ترک خواهد کرد. در ۱۱ فبروری بود که پس از ۱۸ روز اعتراضات مستمر در شهرهای بزرگ مصر حسنی مبارک از مقام خود کناره‌گیری کرد.

در لیبیا که اعتراضات در روز ۱۳ جنوری ۲۰۱۱ آغاز شد، در روز ۱۷ فبروری (روز خشم) به اوج خود رسید و به دنبال آن مخالفان حکومت معمر قذافی شهرهای لیبیا را از غرب به شرق در دست گرفتند در درگیری‌ها حدود ۶۰۰۰ نفر از مخالفین کشته شدند که به وسیله اسلحه و موترها و طیاره‌های جنگی دولت هدف قرار گرفتند. شورای امنیت ضمن محکومیت کشتارها قذافی را مجرم جنایت جنگی معرفی کرد. در شهر بنغازی (شهر عمر مختار) دولت موقت با ریاست وزیر مستعفی عدلیه دولت تشکیل شد. هم‌زمان مخالفت‌ها در بحرین هم به شدت خود رسید و مخالفان خواهان سقوط حکومت یا مشروطه کردن پادشاهی آن شدند و در عربستان هم مخالفان با تظاهراتی نمادین خواهان آزادی‌های مدنی بیش‌تر و مشروطه شدن پادشاهی عربستان شدند. در روزهای آغازین مارچ ۲۰۱۱ وزرای داخله باقی‌مانده دولت‌های تونس (الغنوشی) و مصر (احمد شفیق) استعفا دادند و ناوهای جنگی امریکا و اروپا به سمت لیبیا گسیل شدند.

۱۱ مارچ جمعه خشم مردم معترض در کویت، یمن، بحرین و عربستان بود که تظاهرات مخالفان حکومت عربستان در شهر قطیف با برخورد و سرکوب شدید حکومت مواجه گردید و دو نفر کشته و ده‌ها نفر زخمی شدند و در یمن نیز در حضرموت ۴ نفر کشته شدند. در ۱۵ مارچ هم‌زمان با ورود وزیر دفاع وقت امریکا، رابرت گیتس، به عربستان نیروهای نظامی عربستان و پس از چند روز نیروهای نظامی اماراتی راهی بحرین شدند و مسوولیت سرکوب اعتراضات مسالمت‌آمیز مردم در بحرین را برعهده گرفتند که در این سرکوب‌ها ۱۰ کشته و صدها زخمی بر جای ماند. دولت بحرین بنای میدان لولو (مرکز اعتراضات مردم) بحرین را تخریب کرد و آن را خاطره بدی برای مردم دانست. با وجود این سرکوب‌های خونین ناتو و شورای امنیت در جهت تنبیه دیکتاتور بحرین هرگز اقدامی درخور توجه انجام ندادند. در ۱۸ مارچ جمعه خونین یمن ۵۲ نفر از معترضین کشته و ۲۴۰ نفر مجروح شدند. با شدت گرفتن اعتراضات در یمن نیروهای نظامی عربستان با ورود به این کشور مسوولیت سرکوب معترضین را برعهده گرفتند.

به دنبال اعتراضات در یمن تعدادی از سفرای یمن در کشورهای مختلف برکناری خود را اعلام کردند و یکی از ولایات یمن (صعده) به کنترول مخالفین درآمد. ۲۰ مارچ نیروهای نظامی ایتلاف حمله علیه دولت لیبیا را آغاز کردند. با درگیری‌های شدید و جنگ‌های شهری در ۲۲ اگست، طرابلس به تصرف مخالفین درآمد. قذافی و هوادارانش به شهر بنی ولید و سرت پناه آوردند. مخالفین با در هم شکستن حملات نیروهای قذافی این دو شهر را تصرف کردند و در ۲۰ اکتوبر ۲۰۱۱ (۲۸ میزان) قذافی به دست نیروهای دولت انتقالی (مخالفین) در زادگاهش سرت به قتل رسید. درگیری‌های و سرکوب شدید در بحرین هم‌چنان ادامه دارد.

■ یمن و سند ریاض

واکنش اولیه مخالفان علی عبداله صالح، رییس‌جمهور یمن، که تحت فشار شورای امنیت و عربستان سعودی، بعد از ۳۳ سال حکمرانی وادار به قبول کناره‌گیری از قدرت و انتقال آن به مردم شد، در قبال محتوای «سند ریاض» منفی، و حاکی از نارضایتی آن‌ها دست کم در مورد اعطای مصونیت قضایی مورد درخواست او بود.

یکی از شروط کناره‌گیری صالح از قدرت، تامین مصونیت قضایی برای او و خانواده اوست. از ماه جنوری سال گذشته که دور تازه‌ای از نا‌آرامی‌های داخلی در یمن، هم‌زمان با تحولات موسوم به بهار عربی آغاز شد، صد‌ها تن از مخالفان دولت جان خود را در برخورد با نیرو‌های امنیتی صالح از دست داده‌اند.

علاوه بر عبداله صالح، فرزند وی احمد علی صالح، فرمانده گارد ریاست‌جمهوری، و برادرزاده‌های صالح که در منصب‌های ارشد نظامی قرار دارند، در شمول مصونیت‌های قضایی قرار گرفته‌اند.

شیوه پیشنهادی ترک تدریجی قدرت از سوی رییس‌جمهور نیز به گونه‌ای است که در طول ۹۰ روز دوره اولیه انتقالی و بعد از آن، از پی‌گیری قضایی صالح و خانواده او پیش‌گیری به عمل آید.

در نتیجه ادامه خونریزی‌های داخلی در یمن صبر جامعه جهانی در مقابل وعده‌شکنی‌های عبداله صالح برای کناره‌گیری از قدرت طی ماه‌ها اخیر رو به اتمام نهاد. او پیشتر نیز سه بار وعده فراهم ساختن زمینه اصلاحات و ترک قدرت را داده بود.

سرانجام شورای امنیت به اتفاق آرا، قطع‌نامه شماره ۲۰۱۴ را از تصویب گذراند و به صالح ۳۰ روز مهلت داد تا با قبول شرایط سازمان همکاری‌های خلیج (فارس)، به انتقال قدرت تن در دهد.

تغییرات احتمالی آینده در صنعا، که بی‌شباهت به نحوه تغییرات سیاسی گذشته در تونس، مصر و لیبیا است، با ابتکار عربستان و به منظور آرام ساختن بخش جنوبی خلیج فارس صورت می‌گیرد.

نحوه انجام تغییرات سیاسی در یمن، پیش‌تر از حمایت امریکا برخوردار شده، و بعد از اعلام مفاد سند ریاض نیز رییس‌جمهور امریکا رضایت خود را در این مورد ابراز کرد.

نحوه تغییرات سیاسی مورد توافق قرار گرفته برای انتقال قدرت در یمن، بیش‌تر شبیه تزیین باغچه با گل‌های کاغذی است تا روییدن گل‌های طبیعی در فصل بهار. بهار عربی در یمن ظاهراً تا مدتی به صورت تزیینی و مصنوعی شکل خواهد گرفت، به این امید که در ماه فبروری و انجام اولین دور انتخابات، نخستین جوانه‌های بهار عربی در آن کشور دیده شوند.

■ چهارمین قربانی بهار، یمنی بود!

صالح که 33 سال بر یمن حکمرانی کرده است، سرانجام بر اساس طرح ابتکاری شورای همکاری خلیج فارس یمن را ترک کرد و این امید وجود دارد که با رفتن او از یمن، بحران سیاسی و امنیتی که بیش از 11 ماه بر این کشور سایه افکنده و هزاران یمنی را قربانی کرده است، حل و فصل شود.

دیکتاتور یمن در حالی کشورش را ترک کرده است که شنبه گذشته پارلمان یمن به رغم مخالفت‌های جوانان انقلابی به او مصونیت کامل و به معاونانش مصونیت جزیی داد.

عبدالحفیظ النهاری، سخنگوی کنگره ملی که حزب حاکم یمن است تاکید کرد که صالح قرار است پس از عمان برای ادامه درمانش به امریکا سفر کند.

علی عبداله صالح، رییس‌جمهور یمن که ۳۳ سال بر این کشور حکمرانی کرده بود، در پیامی تلویزیونی از مردم کشورش طلب بخشش کرد و برای درمان راهی امریکا شد.

صالح در پیام خود خطاب به مردم کشورش از آن‌ها خواسته تا اگر قصوری در انجام وظایفش در این سال‌ها دیدند، آن را ببخشند.

در همین حال گفته می شود که مجلس یمن، قانونی را تصویب کرد که بنا به آن صالح بعد از ترک قدرت، از تعقیب قضایی در کشورش مصون می‌ماند. فردای تصویب آن قانون، صالح کشور را ترک کرد.

این در حالی است که چندی پیش، ناوی پیلای، کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد گفته بود، نباید گذاشت کسانی که در آزار معترضان در یک سال گذشته دست داشته‌اند، از دست قانون بگریزند.

تصویب این قانون، یکی از شروطی بود که بنا به آن صالح حاضر شده بود که قدرت را ترک کند.

علی عبداله صالح، یکی از رهبران کشورهای عربی است که در جریان بهار عربی مجبور به کناره‌گیری از قدرت شد. مخالفان او در یکی از تظاهراتی که علیه صالح انجام داده بودند، با شلیکی به مقر ریاست‌جمهوری در صنعا، او را مجروح کردند.

صالح برای درمان مدتی در عربستان سعودی بود و حال می‌گوید که برای ادامه درمانش به امریکا می‌رود.

در پیامی که صالح در هنگام خروج از یمن منتشر کرد، و در بی‌بی‌سی به نشر رسیده، آمده است: «به امید خدا، برای درمان به امریکا می‌روم و بعد از آن به عنوان رهبر حزب کنگره خلق به صنعا باز می‌گردم.»

او هم‌چنین گفت: «از تمام مردم کشورم، مردان و زنان، بابت هر قصوری که در دوره زمام‌داری ۳۳ ساله من دیدند، عذر می‌خواهم.»

یک مقام یمنی که در مراسم خداحافظی علی عبداله صالح حاضر بود، نقل می‌کند که در مراسمی با حضور سران سیاسی و نظامی و امنیتی کشور، صالح خطاب به حاضران گفته که «امروز من کشور را به دستان شما می‌سپارم».

هم‌چنین صالح پیش از ترک کشور، معاونش را به جای خود نشاند و به او مقام استرجنرالی اعطا کرد.

هم‌زمان با خروج صالح از یمن و پایان دوران ریاست‌جمهوری‌اش، معترضان باز به سرک‌ها ریختند و خواهان دستگیری و محاکمه رییس‌جمهور شدند.

معترضان می‌گویند که از جمله جرم‌های صالح این است که او اعتراض‌های یک سال اخیر در کشورش را سرکوب کرده و باعث کشته شدن صدها نفر شده است.

در همین حال آسوشیتدپرس در مطلبی تحت عنوان «خداحافظی دیکتاتور به سبک قهرمان‌ها» نوشته که داستان علی عبداله صالح هم تمام شد. مردی که بیش از سه دهه بر یمن حکمرانی کرد و خاطره خوبی از خود در واپسین سال‌های حضور در قدرت باقی نگذاشت به یک عذرخواهی ساده اکتفا کرد، حلالیت طلبید و رفت. رفتن عبداله صالح با آن مانورهای دم به دمی و سخن گفتن از رفتن و نرفتن تبدیل به روندی فرسایشی شده بود که ظاهراً به پایان رسیده است. صالح تمام تلاش خود را به کار گرفت تا مانند قهرمان‌ها مقابل کمره ظاهر شود.

به گزارش آسوشیتدپرس، ديكتاتور مخلوع يمن ضمن «عذرخواهي از هرگونه كوتاهی» در دوران حكومت 33 ساله‌اش يمن را به مقصد امریکا ترك كرد. وی در يك سخنراني تلويزيوني قبل از ترك يمن خطاب به مقام‌هاي دولتي و اعضاي ارشد حزبش گفت: به خواست خدا من براي انجام معاينات صحی به امریکا مي‌روم و پس از بهبودي به عنوان ریيس حزب كنگره عمومي مردم به صنعا بازمي‌گردم.

پیش‌بینی‌ها در خصوص آینده یمن آن هم در شرایطی که هیچ جریان اپوزیسیون قوی و تشکیلاتی در صنعا وجود ندارد اندکی سخت است. حضور پررنگ نیروهای القاعده در این کشور و تبدیل شدن آن به بهشت امنی برای افراط‌جویان از یک سو و فشارهای اقتصادی و شکست‌های مالی از سوی دیگر، آینده صنعا را پس از خروج عبداله صالح از قدرت با نگرانی‌های بسیار همراه کرده است.

(ترتیب: گروه بین‌الملل راه‌نجات)

 

ایران، اروپا را تحریم نفتی می‌کند

در ایران، به دنبال انتشار فهرست تحریم‌ها علیه ایران که نفت و بانک مرکزی عمده‌ترین آن‌ها به شمار می‌رود، به پیشنهاد وزیر امنیت این کشور، لایحه‌ای به مجلس برده می‌شود که در صورت تصویب، فروش نفت ایران به اتحادیه اروپا ممنوع خواهد بود.

رادیو بین‌المللی فرانسه طی گزارشی در وب‌سایت خود نوشت: در همین رابطه سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس ایران، با تایید وجود چنین طرحی، پیش‌بینی کرد که این طرح تا روز یک‌شنبه، نهم دلو، در مجلس مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

به گفته این نماینده مجلس، با تصویب این طرح حتی قبل از شروع تحریم نفتی ایران از سوی اروپا، دولت ایران موظف خواهد بود، اروپا را تحریم نفتی نماید.

از سوی دیگر محمود احمدی‌نژاد، در تهران با اشاره به مصوبه اروپا در مورد تحریم نفت ایران گفت: تحریم‌های نفتی و بانکی اروپا و امریکا بر اقتصاد ایران تاثیری نخواهد داشت.

وی گفت: زمانی بود که نود درصد معاملات تجاری ایران با اروپا انجام می‌گرفت که امروز این میزان به ده درصد رسیده است و در مورد امریکا نیز، از سی سال پیش ایران داد و ستدی با این کشور نداشته است، لذا تحریم ایران بی‌تاثیر است و ما از همه موانع عبور خواهیم کرد.

در این حال دولت بیجینگ تحریم‌های اعلام شده از سوی اتحادیه اروپا علیه ایران را غیرسازنده ارزیابی کرد.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه چین در این رابطه گفت: اعمال کورکورانه فشار علیه ایران، اقدام سازنده‌ای نخواهد بود. سخنگوی چینی بار دیگر تاکید کرد دولت بیجینگ، مانند دیگر اختلافات بین‌المللی، خواستار حل اختلافات با ایران در چارچوب گفت‌و‌گوهای سیاسی است.

هم‌زمان با این روی‌دادها، مدیر عامل شرکت نفتی توتال فرانسه، که در دهه‌های گذشته معاملات گسترده‌ای با ایران داشته است، اعلام داشت که خرید نفت از ایران را به کلی متوقف کرده است. وی که در داوس سوئیس سخن می‌گفت، افزود که با این حال برای نفت ایران خریداران دیگری یافت خواهد شد.

 

خبر تصویری

فریادهای «شرمت باد» و اعتراض پر سر و صدای حدود دوصد ساکن بومی استرالیا و طرفداران آنان، باعث شد جولیا گیلارد، صدراعظم این کشور از محل برگزاری مراسم مربوط به روز ملی فرار کند و حتی بوتش را جای بگذارد. پس از حضور پنجاه پولیس ضدشورش، گیلارد با کمک محافظان شخصی‌اش موفق به فرار شد. ساکنان بومی استرالیا به نادیده گرفتن حقوق مدنی خود توسط دولت معترض‌اند. (یورونیوز)

 

یک نشانه قرآنی در دنمارک

در شهر توریستی اسکاگن این زیبایی را می‌توان در سجیه دید. جایی که بحر بالتیک و بحر شمالی به هم می‌پیوندند. دو بحر مختلف با هم یکی نمی‌شوند و بنابرین این پدیده زیبا به وجود می‌آید و این همان چیزی است که در قرآن کریم آمده است.

به گزارش آتی‌نیوز، در شهر توریستی اسکاگن، شمالی‌ترین شهر دنمارکی‌ها، می‌توان یک نشانه قرآنی را دید.  در قرآن کریم بارها از آیات و نشانه‌های خداوند شنیده‌اید. اما هیچ گاه به آن‌ها در اطراف‌مان توجه نکرده‌ایم. این یکی از همان نشانه‌هایی است که خداوند در آیات مختلف درباره آن سخن گفته است. با دیدن این مناظر عجیب و زیبا، می‌توان بیش‌تر تعمق کرد.

در سوره مباركه الرحمن، آیات 19 الی 22 می‌خوانیم: دو بحر را به گونه‌اي روان كرد كه با هم برخورد كنند. ‌اما ميان آن دو حد فاصلي است كه به هم تجاوز نمي‌کنند. پس كدامين نعمت‌هاى پروردگارتان را انكار می‌كنيد؟ از آن دو، مروارید و مرجان خارج می‌شود.

سوره مباركه فرقان، آیه 53: و اوست كسي كه دو بحر را موج‌زنان به سوي هم روان كرد، اين يكي شيرين و آن يكي شور و تلخ است و ميان آن دو حريمي استوار قرار داد.

سوره مباركه فاطر آيه 12: اين دو بحر يکسان نيستند: يکی آبش شيرين و گواراست و يکی شور و تلخ، از هر دو گوشت تازه می‌خوريد، و از آن‌ها چيزهايی برای آرايش تن خويش بيرون می‌کشيد و می‌بينی که کشتي‌ها برای يافتن روزی و غنيمت، آب را می‌شکافند و پيش می‌روند، باشد که سپاس‌گزار باشيد.

سوره مباركه نمل آيه 61: [آيا شريكانى كه مى‏پندارند بهتر است‏] يا آن كس كه زمين را قرارگاهى ساخت و در آن رودها پديد آورد و براى آن، كوه‏ها را [مانند لنگر] قرار داد، و ميان دو بحر برزخى گذاشت؟ آيا معبودى با خداست؟ [نه،] بلكه بيش‌ترشان نمى‏دانند.

 

فرمول 1000 ساله جاپانی‌ها برای زنده‌گی بهتر

برخی تركیبات غذایی هستند كه اثرات مفید یكدیگر را تكمیل می‌كنند و به بمب‌های درمانی بدل می‌شوند، این تركیبات را بخوانید و از آن‌ها با هم استفاده كنید.

یك ضرب‌المثل هندی می‌گوید: «هر چیزی كاملش بهتر است» اما به نظر می‌رسد شاید بهتر باشد این ضرب‌المثل را این‌گونه تغییر دهیم «خیلی چیزها با چیزهای دیگر كامل می‌شوند» این مسأله به خصوص در مورد خوراكی‌ها صادق است. از قدیم بسیاری از اقوام جهان برخی خوراكی‌ها را با برخی دیگر می‌خورده‌اند و این تركیب‌ها را جادویی ارزیابی می‌كردند.

حالا علم نشان می‌دهد كه بسیاری از این تركیب‌ها واقعاً جادویی هستند.

■ مخلوط بهتر است

داكتر الین مگی، پروفیسور تغذیه، مدیر گروه تغذیه دانشگاه نبراسكا و نویسنده كتاب «تركیب‌های غذایی» می‌گوید: «مطالعات بسیاری ثابت كرده‌ كه تركیب‌های غذایی می‌توانند اثرات معجزه‌آسایی داشته باشند. نكته جالب هم این است كه این تركیب‌ها گاه چند برابر وقتی كه هر كدام از این مواد غذایی را به تنهایی بخورید، مؤثر هستند. در واقع توصیه من این است كه این مواد غذایی را همیشه با هم بخورید نه به تنهایی». آن چه در این مطلب آمده برخی از این زوج‌های جادویی هستند.

■ زوج انرژی‌زا

تركیب: نخود + مورچ سرخ

نتیجه: انرژی بیش‌تر!

در كشورهای غربی حداقل یك نفر از هر 5 نفر زن دچار كمبود آهن است و طبیعی است كه دچار كمبود انرژی هم باشد اما مسأله مهم این است كه بسیاری از زنان نمی‌دانند خوردن غذاهای غنی از آهن به تنهایی نمی‌تواند این مشكل را حل كند. داكتر هیتر مانیه‌ری، متخصص تغذیه در دانشگاه پیتسبورگ در این مورد می‌گوید: «نوعی از آهن كه در مواد غذایی گیاهی وجود دارد به گونه‌ای است كه جذب آن برای بدن سخت است و در واقع بدن نمی‌تواند به خوبی از آن‌ها استفاده كند». پس اگر این‌طور باشد همه آهن موجود در نخود در بدن ما هدر می‌رود؟ نه! البته به شرطی كه همراه آن مورچ سرخ مصرف كنید. داكتر مانیه‌ری ادامه می‌دهد: «ویتامین سی موجود در مورچ سرخ مثل یك كلید عمل می‌كند و آهن موجود در نخود را به شكلی در می‌آورد كه قابل جذب از طریق بدن باشد».

ما یك پیشنهاد هم برای شما داریم، در خانه‌تان هوموس بپزید، آن هم با مورچ سرخ تازه زیاد، البته اگر هوموس دوست ندارید می‌توانید سالاد مَتر به همراه مورچ سرخ درست و نوش‌جان كنید و از خوردن یك زوج انرژی‌زا لذت ببرید.

■ برای آن‌كه مثل عقاب ببینید

تركیب: اسفناج + آووكادو

نتیجه: دید بهتر

اسفناج سرشار از لوتئین و ویتامین آ است كه هر دوی این‌ها كاملاً برای دید مناسب لازم هستند. آووكادو هم منبع غنی از لوتئین و ویتامین آ (A) است اما مهم‌تر این كه آووكادو سرشار از چربی‌های سالمی است كه بدن برای جذب لوتئین و ویتامین آ و استفاده از آن‌ها به این ویتامین‌ها نیاز دارد.

داكتر هوپ باركوكاس، پروفیسور تغذیه در مركز تحقیقاتی كیس وسترن دانشگاه كلیولند در این مورد می‌گوید: «اگر اسفناج را خالی بخورید اكثر مواد غذایی مفید چشمی آن بدون جذب شدن از بدن‌تان دفع می‌شود». اگر پیشنهاد غذا می‌خواهید سالاد اسفناج و آووكادو را به شما توصیه می‌كنیم كه با روغن زیتون، فلفل، نمك و پودر سیر هم بسیار خوشمزه می‌شود و هم بسیار مقوی است، در صورتی كه دوست داشته باشید می‌توانید كاهو، بادرنگ، بادنجان رومی و آبلیمو را هم به این سالاد اضافه كنید.

■ برای آن كه درد دوران ماهانه نكشید

تركیب: كلم بروكلی + تخم‌مرغ

نتیجه: دردهای كمتر دوره ماهانه

بسیاری از زنان و دختران جوان هر ماه چند روز را درگیر دردهای شدید دوره‌های ماهانه خود هستند اما برای خیلی از آن‌ها یك بشقاب ساده می‌تواند تسكین و آرامش را به همراه بیاورد. در مطالعه‌ای كه توسط انجمن طب زنان انگلیس و دانشگاه یورك انجام گرفت، مشخص شد زنانی كه میزان زیادی كلسیم و ویتامین دی را در رژیم غذایی خود دارند، 30 تا 40 درصد درد كمتری در این دوران تجربه می‌كنند. برای آن كه به این نتیجه مطلوب برسید، خیلی راحت می‌توانید كلم بروكلی را با تخم‌مرغ بخورید. كلم بروكلی تقریباً ساده‌ترین نوع كلسیم برای جذب توسط بدن را در خود دارد و تخم‌مرغ هم تقریباً یكی از بهترین منابع ویتامین دی در طبیعت است. یك املت با كلم بروكلی یا یك سالاد كلم و تخم‌مرغ می‌تواند نیاز شما را رفع كند.

■ برای جوانی شما

تركیب: بادنجان‌رومی + روغن زیتون

نتیجه: پوست صاف و لطیف

لیكولین، آنتی‌اكسیدان قوی است كه در بادنجان رومی وجود دارد و جلوی عوارض مضر آفتاب روی پوست را می‌گیرد،‌ اما برای آن كه پوستی لطیف‌تر داشته باشید بادنجان رومی را به تنهایی نخورید بلكه روغن زیتون حسابی روی آن بریزید و بعد نوش‌جان كنید.

داكتر مگی می‌گوید: «چربی‌های مفید موجود در روغن زیتون باعث جذب بیش‌تر لیكولین توسط بدن می‌شود. مطالعه‌ای كه توسط انجمن ملی تغذیه كانادا صورت گرفته نشان داده زنانی كه روغن زیتون در رژیم  غذایی آن‌ها جای ثابتی دارد كم‌تر دچار چین و چروك می‌شوند و سن ظهور چین و چروك در صورت آن‌ها، بالاتر است. غذاهای ایتالیایی بسیاری هستند كه بادنجان رومی و روغن زیتون در آن جای دارند اما ما سالاد كاپاراسه را به شما پیشنهاد می‌كنیم كه در آن بادنجان رومی و مورچ به صورت بسیار آهسته در روغن زیتون پخته می‌شوند و سپس به آن تخم‌مرغ اضافه می‌شود.

■ سیب را پوست نكنید!

تركیب: جو دوسر + سیب

نتیجه: داشتن قلب سالم‌تر

جو دوسر تركیب‌های فوق‌العاده در خودش دارد كه می‌تواند به بدن شما كمك كند. اولین آن‌ها بتاگلوكان است كه فیبری است كه میزان كلسترول خون را كاهش می‌دهد و دومی هم آون‌ترامید است كه تركیبی است از تبدیل ال‌دی‌ال (LDL: چربی بد خون) به رادیكال‌های آزاد كه در بدن آسیب‌رسان هستند، جلوگیری می‌كند. اما اگر می‌خواهید قلب‌تان را با غذای مفیدتر بیمه كنید، سیب را هم به دسترخوان‌تان اضافه كنید اما یادتان باشد مواد مفید برای قلب در پوست سیب است پس پوست سیب را نكنید.

سیب منبع غنی فلانوئیدها است كه یك آنتی‌اكسیدان بسیار قوی است. این آنتی‌اکسیدان مانع از شكل‌گیری رادیكال‌های آزاد در بدن می‌شود و میزان التهاب در بدن را هم كاهش می‌دهد. یك پیشنهاد ما درست كردن ماست سیب است،‌ یعنی می‌توانید قطعات سیب را به همراه جو، سیر و كشمش به ماست خودتان اضافه كرده و آن را به همراه غذای‌تان نوش‌جان كنید.

■ عادتی مفید در نوشیدن چای

تركیب: چای سبز + لیمو ترش

نتیجه: ضدسرطان

چای سبز منبع فوق‌العاده‌ای از كاته‌چین‌هاست كه تركیبات قوی ضدسرطان هستند. این تركیبات فوق‌العاده كه سلول‌های سرطانی را نابود می‌كنند، یك نقطه ضعف دارند و آن هم این است كه نمی‌توانند از سد معده عبور كنند. در واقع فقط 20 درصد از كاته‌چین‌های چای سبز از معده عبور می‌كند و جذب بدن می‌شود اما تحقیقات دانشمندان دانشگاه یوتا نشان داده است با اضافه كردن آب یك لیموترش تازه یا یك قاشق چای‌خوری آب‌لیمو به یك لیوان چای سبز، می‌توانید میزان بیش‌تری از كاته‌چین‌ها را جذب كنید، اما یك نكته جالب هم این‌كه اگر اندكی شكر به چای سبز اضافه كنید میزان كاته‌چین‌ كه جذب می‌كنید 3 برابر می‌شود.

(منبع: وب‌سایت برترین‌ها)

 

5 خاصیت مهم مورچ دلمه

این سبزی خوش عطر و طعم خواص درمانی بسیاری دارد كه عبارتند از:

■ حفظ سلامت پوست و چشم‌ها

خوردن مورچ دلمه به شفافیت و پاك‌سازی پوست و پیش‌گیری از بثورات و لكه‌های پوستی كمك می‌كند. هم‌چنین این سبزی منبع مهمی از ویتامین آ است كه برای سلامت چشم‌ها مفید بوده و از بروز بیماری‌های چشمی پیش‌گیری می‌كند.

■ پیشگیری از سرطان؛

مورچ دلمه حاوی تركیباتی موسوم به كاسپایسین است كه از فعالیت مواد سرطان‌زا جلوگیری می‌كند و مانع از چسبیدن آن‌ها به مالیکول وراثتی دی‌ان‌ای می‌شود.

■ تسكین‌دهنده درد؛

كاسپایسین هم‌چنین مانع از انتقال درد از پوست به نخاع شده و از بروز احساس درد جلوگیری می‌كند. هم‌چنین به درمان بیماری‌های مرتبط با درد كمك می‌كند.

■ سوزاندن كالری؛

مصرف مورچ دلمه سرعت سوخت و ساز را در بدن بالا می‌برد و به درمان بیماری‌های مرتبط با درد كمك می‌كند. به این ترتیب مورچ دلمه امكان افزایش وزن ناشی از مصرف رژیم غذایی پرچرب را كاهش می‌دهد. این سبزی برای كمك به هضم غذا مفید است و به عنوان یك محرك قلب و عروق، فشار خون را تنظیم می‌كند و هم‌چنین در كاهش كلسترول بد و چربی تری‌گلیسیرید در بدن نقش قابل ملاحظه‌ای دارد.

■ محافظت از موها؛

عصاره مورچ دلمه یكی از بهترین محصولات برای تقویت رشد موهاست. این عصاره از ریزش مو جلوگیری می‌كند و تارهای مو را پرتر و ضخیم‌تر نگه می‌دارد. اما از آن جا كه طبیعت فلفلی و سوزاننده دارد، باید در استفاده از آن احتیاط كرد.

(منبع: پرشین سی)

 

اشتباهات والدین  ـ  9

لوس کردن فرزندان:

کاملاً واضح است که والدین فرزندان‌شان را دوست دارند و می‌خواهند فرزندان‌شان هر آن چه که می‌خواهند داشته باشند و آن‌ها هیچ کم و کاستی نداشته باشند. این کار ناشی از نیت خوب والدین است، اما گذشته از هزینه‌ای که این کار می‌برد اطفال هم لوس می‌شوند، یعنی بی‌جهت خود را عزیز می‌شمارند. این کار باعث می‌شود اطفال از تمام چیزهایی که دارند شاد و راضی نباشند و بیش‌تر بخواهند.

آن‌ها نیاز به داشتن وسایل بیش‌تر ندارند، بلکه نیازمند زمان بیش‌تری هستند که در کنار والدین خود باشند. از این سمت به موضوع نگاه کنید: آیا آن‌ها یاد گرفته‌اند برای تمام چیزهایی که دارند متشکر باشند؟ آیا آن‌ها با داشتن همه چیز در کوکی، سرد و ناامید نخواهند شد؟ آیا فکر کرده‌اید با خواسته‌های دوران جوانی آن‌ها چه خواهید کرد؟

 

توئیتر هم فارسی شد

شبکه‌ی اجتماعی توئیتر، امکان فارسی‌سازی محتوای این سایت با مشارکت کاربران را اضافه کرده است. توئیتر بعد از گوگل، دومین سایت پرمخاطب اینترنتی است که همه‌ی محتوای خود را به فارسی نیز ارایه می‌کند.

به گزارش دویچه وله، زبان فارسی و امکان فارسی‌سازی به شبکه‌ی مایکروبلاگی توئیتر اضافه شد. توئیتر با بیش از ۲۰۰ میلیون کاربر از سراسر جهان، یکی از پرطرفدارترین شبکه‌های اجتماعی و از بهترین وب‌سایت‌های اجتماعی برای دنبال کردن و به اشتراک گذاشتن اخبار است.

روز چهارشنبه، ۲۵ جنوری ۲۰۱۲، توئیتر شناسه‌ی کاربری با نام «توئیتر به فارسی» را افتتاح کرد و در اولین توئیت اعلام کرد: «مرکز ترجمه‌ی توئیتر حالا به زبان فارسی نیز در دسترس است. لطفاً به ما کمک کنید تا توئیتر را به این زبان نیز ترجمه کنیم.»  و در توئیت دیگری از همه‌ی کاربران فارسی‌زبان درخواست کرد که برای مشارکت در ترجمه‌ی «توئیتر» به عضویت «مرکز ترجمه» این شبکه‌ی مایکروبلاگی درآیند.

درخواست ترجمه‌ی بخش‌های مختلف توئیتر به زبان فارسی، از چندماه پیش از سوی کاربران فارسی‌زبان مطرح شده بود. در وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌های حوزه‌ی فن‌آوری و دیجیتل فارسی، لینکی اعلام شده بود و از کاربران این شبکه‌ی اجتماعی درخواست شده بود تا با ورود به این وب‌سایت، گزینه‌ها را تکمیل کرده و درخواست ترجمه‌ی توئیتر به فارسی را برای مسوولان این شبکه‌ی اجتماعی ارسال کنند.

■ ترجمه‌ی توئیتر در چند گام ساده

در ویدیوی کوتاهی که توئیتر در وب‌سایت «یوتیوب» درباره‌ی چه‌گونه‌گی مشارکت در ترجمه‌ی توئیتر به فارسی منتشر کرده است، مراحل مشارکت گام به گام توضیح داده شده است. در ابتدای این ویدیوی کوتاه، توئیتر می‌گوید: «شما قبلاض به ما کمک کردید که بخش‌های مهم توئیتر مشخص شود، حالا می‌توانید تجربه‌ی بومی خود را نیز به آن اضافه کنید.»

توئیتر بعد از گوگل دومین سایت بزرگ اینترنتی است که امکان ترجمه‌ی همه‌ی محتوای خود به زبان فارسی با مشارکت کاربران را فراهم کرده است.

برای عضویت در «مرکز ترجمه» توئیتر و مشارکت در ترجمه‌ی محتوا، کافی است یا شناسه ‌کاربری توئیتر خود به عضویت این بخش درآیید. بعد از تایید توافق‌نامه‌ی این شبکه‌ی اجتماعی، می‌توانید زبان فارسی را از بین زبان‌های مختلف مرکز ترجمه انتخاب کرده و کار را شروع کنید.

توئیتر امکان ترجمه به زبان‌های مختلف را برای بخش‌ها و امکانات مختلف خود در نظر گرفته است و هر کاربر می‌تواند انتخاب کند که برای مثال می‌خواهد افزونه‌ی تلیفون همراه توئیتر را ترجمه کند یا محتوای صفحات اصلی یا دست به کار ترجمه‌ی بخش تجاری این شبکه‌ی اجتماعی شود.

پایین هر بخش از توئیتر در مرکز ترجمه این سایت، اسامی مترجمین برتر اعلام شده است. این راهی است تا توئیتر بداند کدام کاربران وقت و انرژی بیش‌تری برای مشارکت در ترجمه‌ی محتوای وب‌سایت گذاشته‌اند.

مرکز ترجمه توئیتر ترجمه‌های هر کاربر را بر اساس تاریخ نیز دسته‌بندی می‌کند و به همین ترتیب کاربران می‌توانند ترجمه‌های قدیمی را نیز بررسی و ویرایش کنند. کاربران می‌توانند در بخشی مجزا، محتوایی که هنوز ترجمه نشده است را فارغ از این که مربوط به کدام بخش است، مشاهده کرده و به کار ترجمه کمک کنند.

اگر هم عبارت خاصی مدنظر کاربر است که می‌خواهد ترجمه کند، می‌تواند عبارت را در بخش جست‌وجو وارد کند و مستقیم سراغ گزینه‌ای برود که می‌خواهد ترجمه کند. در فوروم زبان فارسی توئیتر نیز کاربران فارسی‌زبان می‌توانند با یکدیگر بحث و گفت‌وگو کنند و بر سر واژه‌‌های معادل دقیق به توافق برسند.

شناسه‌ی کاربری توئیتر فارسی را در همان چند ساعت اول افتتاح، چندصد کاربر دنبال کرده و توئیت‌هایش را بازنشر کردند. توئیتر بعد از گوگل دومین سایت بزرگ اینترنتی است که امکان ترجمه‌ی همه‌ی محتوای خود به زبان فارسی با مشارکت کاربران را فراهم کرده است.

 

یورونیوز درباره محمدعلی کلی در سالگره تولدش چی نوشت؟

در هفتادمین سالگره تولد محمدعلی کلی، قهرمان جهانی بوکس، یورونیوز به معرفی وی پرداخته است.

یورونیوز می‌نویسد: دیگر از آن اندام ورزیده و جست و خیزهای توفانی خبری نیست، اما محمد علی هم‌چنان اسطوره است؛ نه فقط به دلیل هوک‌های هولناکش بلکه به دلیل متفاوت بودنش.

اگر برای همه ورزش‌کاران مدال المپیک سقف آرزوهاست، محمدعلی مدال طلای المپیک را در رودخانه انداخت. فقط به این دلیل که اجازه پیدا نکرده بود به قسمتی از رستورانت برود که مخصوص سفیدها بود.

در دهه نود میلادی و در زمان جنگ خلیج فارس در حالی که شماری از ورزش‌کاران و هنرپیشه‌گان امریکایی برای روحیه دادن به سربازان امریکایی به اردوگاه سربازان امریکایی می‌رفتند، محمدعلی راهی بغداد شد تا در دیدار با صدام‌حسین او را به آزاد کردن گروگان‌های امریکایی راضی کند.

اگرچه بسیاری از ورزش‌دوستان او را با سه نبرد تاریخی‌اش مقابل جو فریزر به یاد دارند، شخصیت محمدعلی بسیار فراتر از چارچوب کوچک رینگ بوکس بود.

نقطه عطف زنده‌گی محمدعلی زمانی بود که برای خدمت سربازی در ویتنام فراخوانده شد.

او که در جوانی مسلمان شده بود و به جای کاسیوس کلی، نام محمدعلی را برای خود برگزیده بود، گفت حاضر نیست برای جنگ با ویتنامی‌ها عازم این کشور بشود.

محمدعلی در جامعه به شدت نژادپرست آن روزهای امریکا گفت هیچ یک از ویتنامی‌ها به خاطر رنگ پوست، او را با تحقیر «کاکاسیاه» خطاب نکرده‌اند. این در حالی بود که هنوز مخالفت‌های علنی و گسترده علیه جنگ ویتنام شکل نگرفته بود.

این اقدام برای او به قیمت از دست دادن مقام‌هایی که کسب کرده بود تمام شد و محمد علی در محکمه به زندان محکوم شد. اما استره محکمه امریکا حکم بدوی را تنها زمانی لغو کرد که دیگر مخالفت‌ها علیه جنگ ویتنام همه‌گیر شده بود.

 

انجیل در حال مستی نوشته شده است!

یک خواننده مشهور پولندی مدعی شده است که این احتمال وجود دارد که انجیل توسط افرادی مست یا معتاد به مواد مخدر نوشته شده باشد.

به گزارش جام‌نیوز، یاهو از سست شدن بنیان‌های مسیحیت در پولند خبر می‌دهد.

این وب‌سایت در این باره نوشت: یک خواننده مشهور پولندی به نام «درتا زابسزوسکا» در مصاحبه‌ای که در سال 2009 انجام داد، مدعی شد در رابطه با کتاب انجیل شک و شبهه‌هایی برای وی به وجود آمده است. وی در این مصاحبه از نوشته شدن کتاب مقدس توسط افرادی که در حال نوشیدن شراب یا مصرف مواد مخدر بودند سخن گفت.

محکمه پولند دستور داد تا وی مبلغ پنج هزار زلوتی (برابر با 1450 دالر) را به عنوان جریمه بپردازد.

وب‌سایت یاهو افزود: این موضوع چند ماه پس از صدور حکم اعدام «آدام دارسکی» توسط محکمه پولند مطرح شد. دارسکی متهم است که در سال 2007 اقدام به پاره کردن کتاب انجیل نموده است.

یاهو در ادامه تصریح کرد: این گونه نقدها به کتاب مقدس، موجب شده تا در کشور پولند که اکثریت مردم آن کاتولیک هستند، رشد روزافزون بی‌دینی را شاهد باشیم.

شایان ذکر است که بخش اعظمی از شک و شبهه‌هایی که در مورد انجیل وجود دارد به ماهیت تناقض‌آمیز دین مسیحیت بازمی‌گردد. آموزه‌هایی چون تثلیث، فدیه و گناه ذاتی، آن‌چنان غیرقابل قبول می‌باشند که اکثر فیلسوفان دین در قرون اخیر، آن‌ها را به عنوان آموزه‌هایی غیرعقلانی مورد ملاحظه قرار داده‌اند.

به عنوان نمونه، «سورن کی یرکه گارد» فیلسوف مسیحی دنمارکی، بر این باور است که ایمان آوردن به عیسی مسیح همانند پریدن در استخری است که مشخص نیست درون آن آب وجود دارد یا نه!؟

 

مدیر شرکت ساخت پروتزهای سرطان‌زای سینه دستگیر شد

ژان کلود مس، مدیر شرکت فرانسوی جنجال‌برانگیز ساخت پروتزهای سینه برای زنان، به اتهام قتل غیرعمد در جنوب این کشور دستگیر شد.

به گزارش یورونیوز، این دستگیری به دنبال شکایت‌های صورت گرفته به خاطر سرطان‌زا بودن پستان‌های مصنوعی ساخته شده توسط این شرکت صورت گرفته است.

ژان کلود مس که شرکت خود موسوم به پی‌آی‌پی را در سال 1991 تاسیس و در سال 2010 اعلام ورشکسته‌گی کرده بود، به استفاده از ژل‌های سیلیکون نامتعارف و شکننده به خاطر ارزانی آن اعتراف اما خطرناک بودن آن را رد کرده است.

با این حال تاکنون 2500 شکایت از این شرکت صورت گرفته است.

موریل اژلو، سخنگوی انجمن کسانی که از این سیلیکون‌ها استفاده کرده‌اند، از این که بالاخره صدای قربانیان شنیده شده، ابراز خشنودی کرد.

در فرانسه 20 مورد سرطان در بین این افراد مشاهده شده بدون آن که رابطه آن‌ها با این پروتزها ثابت شده باشد.

با این حال مقامات فرانسوی از 30 هزار زنی که از این پروتزها در فرانسه استفاده کرده‌اند، خواسته‌اند که برای برداشتن آن‌ها اقدام کنند.

برآورد می‌شود بین 400 تا 500 هزار زن در سراسر جهان از پروتزهای ساخته شده توسط این شرکت استفاده کرده باشند.

 

دستگیری زن باردار حامل هرویین

یک زن باردار تاجک که در ماه نهم بارداری قرار داشت و شماری کپسول حاوی هرویین را در معده‌اش حمل می‌کرد، در میدان هوایی سن پترزبورگ روسیه بازداشت شد.

به گزارش رادیو بین‌المللی فرانسه، این زن که قرار است در روز ٢٨ جنوری وضع وضع حمل نماید، ٨٦٦ گرام هرویین را در ٨۰ کپسول در معده خود پنهان کرده بود.

دو روز پیش نیز شماری از مقامات بلندپایه پولیس مسوول مبارزه با قاچاق مواد مخدر به جرم راه انداختن دو شبکه قاچاق مواد مخدر در تاجکستان، دستگیر شدند.

در میان این ۱٢ فرد دستگیرشده، نام فریدون عمروف دیده می‌شود که معاون اول کمیته امنیت ملی یا «کا‌گ‌ب» پیشین بود. از چندی پیش مسوولیت مبارزه با مواد مخدر در منطقه‌ای در مرز با افغانستان به عهده وی گذاشته شده بود.

 

افزایش شمار قربانیان استفاده از دوای قلبی در پاکستان

مقامات در پاکستان می‌گویند رقم تلفات افرادی که بعد از استفاده از دوای آلوده‌ی قلبی جان داده‌اند، به 100 تن رسیده است.

به گزارش صدای امریکا، مقامات صحی ایالت پنجاب پاکستان می‌گویند، تا هنوز 300 نفر دیگر در شفاخانه‌های شهر پیشاور بستری ‌باشند.

انستیتوت امراض قلبی پنجاب، دوای قلبی را به طور رایگان برای مردم فراهم کرده بود.

پولیس تا حال مالکین سه شرکت دواسازی مظنون را که دوا را برای این انستیتوت  فراهم کرده بود، دستگیر کرده‌اند.

یکی از شاهدان عینی می‌گوید: «مریضان به وضیعتی قرار دارند که به جای ادرار از بدن‌شان خون می‌آید، از دهن‌شان خون می‌آید. از هر قسمت بدن‌شان خون می‌آید. هشت روز است که در شفاخانه می‌باشیم. کسی جهت خبرگیری نیامده است. نماینده‌گان آنان مخفیانه سری می‌زدند و بس».

نمونه‌های دوا جهت آزمایش به اروپا ارسال شده است.

مقامات صحی می‌گویند کسانی که از این دواهای قلبی استفاده کرده بودند با سقوط سریع کرویات سفید خون، صفیحات دموی و تخریب مغز استخوان به شفاخانه مراجعه کرده‌اند.

شهباز شریف، صدراعظم ایالت پنجاب، روز پنج‌شنبه وعده سپرد که علیه مسوولین این دوای اقدامات شدیدی را اتخاذ خواهد کرد.

 

خبر تصویری

۲۳ جنوری ۲۰۱۲، (۳ دلو) نخستین روز از سال جدید چینی‌ها بود. در جامعه سنتی چین جشن سال نو مهم‌ترین جشن به شمار می‌آید و دو هفته اول سال در هر گوشه و کناری مراسم شادمانی برپاست. سال ۲۰۱۲ سال اژدهاست. در فرهنگ چینی اژدها آورنده شانس و بخت خوش است. (دویچه وله)

 

پرنیان

در وصف مولانای بلخ

پير رومي مرشد روشن‌ضمير

كاروان عشق و مستي را امير

منزلش برتر ز ماه و آفتاب

خيمه را از كهكشان سازد طناب

نور قرآن در ميان سينه‌اش

جام جم شرمنده از آیينه‌اش

از ني آن ني‌نواز پاك‌زاد

باز شوري در نهاد من فتاد

(علامه اقبال لاهوری)

 

فکاهی

گوش رفیق بهادرک درد می‌کده، می‌ره همراه پلاس می‌کشش. بهادرک بهش می‌گه: الحق کی رفیق خودم هستی، چرا نرفتی پُرش می‌کدی؟!

 

پیامک هفته

مرداب از رود پرسید: چه گونه زلال شدی؟ رود گفت: من گذشتم تو نیز بگذر.

 

کاریکلماتور

حتی موهایم هم می‌دانند که پایان شب سیه، سپید است

(سهراب گل‌هاشم)

 

آخرین خبرها

تعداد بازدید مطالب فعال

Content View Hits : 2250155

کارتون

Free template 'Feel Free' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft! | Edited By PersianIT.ir