نسخه آنلاین

با کلیک روی تصویر، شماره اخیر راه نجات را به صورت آنلاین بخوانید

پیامک هفته

عاشقی مقدور هر عاشق نیست

غم کشیدن کار هر نقاش نیست

پرنیان

وقتی بهار می‌رسد و شور و حال نیست

یعنی که در نظام زمین اعتدال نیست

بلبل کجاست تا به کلاغان خبر دهد

روح بهار تشنه‌ی این قیل و قال نیست

حالا که فاطمیه، دل عید را شکست

دیگر برای خنده‌ی گل‌ها مجال نیست

غم دامن ملائکه را هم گرفته است

«در بارگاه قدس که جای ملال نیست»

آه ‌ای بهار خسته که از راه می‌رسی!

آیا دلت شکسته‌تر از پارسال نیست؟

(تکتم حسینی)

سخن فاطمه(س)

«اى على! من از پروردگارم شرم دارم كه چيزى از تو درخواست كنم كه توان برآوردن آن را نداشته باشى».

کاریکلماتور

گرانی بار مردم را سبک می‌کند

(حسین ناژفر)

نفوس کشور از سوی اداره احصاییه مرکزی اعلام شد PDF Print E-mail
جامعه - زنده گی
Monday, 16 May 2011 12:05

نفوس کشور از سوی اداره احصاییه مرکزی اعلام شد

اداره‌ی احصاییه مرکزی، نشریه‌ی تخمین نفوس سال 1390 را منتشر کرده است.

مسوولین این اداره گفته‌اند، در محاسبه‌ای که در مورد نفوس کشور صورت گرفته و در این نشریه گنجانیده شده است، از فورمول‌های بین‌المللی استفاده گردیده است.

مسوولین اداره‌ی احصاییه مرکزی می‌گویند: به اساس محاسبه‌ای که به تازه‌گی صورت گرفته، نفوس افغانستان در سال 1390 به 26.5 میلیون نفر می‌رسد.

این اداره محاسبات سال 1390 را که گفته می‌شود، با استفاده از فورمول‌های معیاری بین‌المللی تخمین شده است روز سه‌شنبه منتشر کرد.

عبدالرحمن غفوری، رییس اداره‌ی احصاییه مرکزی، می‌گوید: فورمولی که نفوس کنونی افغانستان به اساس آن روشن شده، نشان می‌دهد که تخمین ارایه‌شده ممکن است با نفوس واقعی کشور نزدیک باشد.

وی در ادامه گفت: «تخمین ما چه قدر به واقعیت نزدیک است یا نیست، همین لحظه مشکل است که من برای شما جواب بگویم. تا حدودی که همین فورمول اجازه می‌دهد، بسیار به واقعیت نزدیک است. شاید 26 میلیون نفوس مطابق نفوسی که در کشور ما وجود دارد، نباشد اما جز این راه دیگری نداریم و همین تنها راه است که ما پیش برده‌ایم».

این احصاییه نشان می‌دهد که از جمله‌ی 26 میلیون نفوس کشور 13.6 میلیون آن را مردان و 12.9 میلیون آن را زنان تشکیل می‌دهند.

به گفته مقامات اداره‌ی احصاییه مرکزی، مهاجرین افغان که در کشورهای همسایه پاکستان و ایران و سایر کشورها به سر می‌برند، شامل این احصاییه نمی‌شوند.

این در حالیست که گفته می‌شود بیش‌تر از پنج میلیون افغان هم اکنون در ایران و پاکستان به سر می‌برند.

با این که چندین سال از تاسیس اداره‌ی احصاییه می‌گذرد، اما تا هنوز هم این اداره قادر نشده است تا سرشماری دقیق را در کشور انجام دهد.

به گفته مسوولین اداره‌ی احصاییه مرکزی، در حال حاضر تخمین‌ها به اساس سرشماری نفوسی که در سال 1358 صورت گرفته بود، ارایه می‌شود.

مقامات اداره‌ی احصاییه می‌گویند: مشکلات امنیتی یکی از چالش‌های عمده‌ای است که مانع اجرای برنامه‌های سرشماری در کشور می‌شود.

اما کارشناسان افغان می‌گویند: چون هدف از تاسیس اداره‌ی احصاییه این است که به خاطر پلان‌گذاری‌های بزرگ در کشور سرشماری دقیق و تازه را در افغانستان انجام دهد، این اداره مکلف است که با ارزیابی اوضاع جاری در کشور راه‌های مناسب را جست‌وجو کند تا زمینه شمارش نفوس در افغانستان فراهم گردد.

 

آخرین خبرها

تعداد بازدید مطالب فعال

Content View Hits : 2250129

کارتون

Free template 'Feel Free' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft! | Edited By PersianIT.ir