نسخه آنلاین

با کلیک روی تصویر، شماره اخیر راه نجات را به صورت آنلاین بخوانید

پیامک هفته

عاشقی مقدور هر عاشق نیست

غم کشیدن کار هر نقاش نیست

پرنیان

وقتی بهار می‌رسد و شور و حال نیست

یعنی که در نظام زمین اعتدال نیست

بلبل کجاست تا به کلاغان خبر دهد

روح بهار تشنه‌ی این قیل و قال نیست

حالا که فاطمیه، دل عید را شکست

دیگر برای خنده‌ی گل‌ها مجال نیست

غم دامن ملائکه را هم گرفته است

«در بارگاه قدس که جای ملال نیست»

آه ‌ای بهار خسته که از راه می‌رسی!

آیا دلت شکسته‌تر از پارسال نیست؟

(تکتم حسینی)

سخن فاطمه(س)

«اى على! من از پروردگارم شرم دارم كه چيزى از تو درخواست كنم كه توان برآوردن آن را نداشته باشى».

کاریکلماتور

گرانی بار مردم را سبک می‌کند

(حسین ناژفر)

ضرورت استفاده از ویتامین دی3 PDF Print E-mail
جامعه - صحت و محیط زیست
Saturday, 26 February 2011 16:47

ضرورت استفاده از ویتامین دی3

نویسنده: دکتور فیض‌اله کاکر ـ وزیرمشاور مقام عالی ریاست‌جمهوری در امور صحت و تعلیم


تحقیقات چند سال آخر کشفیات خیلی مهم راجع به صحت و سقم انسان داشته است. یکی از این کشفیات راجع به مفاد صحی ماده‌ای به نام ویتامین دی‌3 (D3) بوده است. در حدود 800 تحقیق علمی ثابت ساخته که ویتامین دی3 در بدن انسان مسوول تنظیم 3000 ژن (gene) بوده و موجودیت کافی آن در بدن خطرپذیری انسان را در مقابل امراض متعدد تقلیل می‌دهد و کمبود این ماده باعث تصلب شراین، ضعف معافیت بدن در مقابل امراض سرطانی و ساری، پوکی استخوان‌ها، احساس افسرده‌گی و ده‌ها تغییرات دیگر منفی در بدن می‌گردد.

مقدار کافی این ماده در بدن انسان دارای مفاد ذیل است:

1ـ احتمال خطرپذیری انسان را در مقابل امراض سکته قلبی و مغزی و مرض شکر به 43 درصد کاهش می‌دهد.

2ـ احتمال خطرپذیری انسان را در مقابل چندین نوع از امراض سرطانی به 50 درصد کاهش می‌دهد.

3ـ رول خیلی اساسی در صحت روانی، صحت مفاصل و استخوان‌ها و تقویت معافیت بدن در مقابل امراض ساری دارد.

■ منابع ویتامین دی3:

ماده‌ای با این وسعت اثرات صحی، باید دارای یک منبع جهان‌شمول بوده و در دسترس عام و خاص باشد. بلی، مثل ماده‌های مهم دیگر حیات چون آب و آکسیجن، منبع ویتامین دی3 در همه جا هست و آن تابش نور آفتاب بر جلد موجودات حیه می‌باشد. تابش نور آفتاب بر جلد، کلسترول جلد را به ویتامین دی‌3 تبدیل می‌کند.

ولی زنده‌گی انسان این عصر طوری تغییر کرده که بیش‌تر اوقات ما در زیر سقف‌های تعمیرها و وسیله‌های ترانسپورتی سپری می‌شود و لذا خود را از نور کافی آفتاب محروم ساخته‌ایم.

غذاهایی چون ماهی، شیر و تخم مرغ دارای این ماده ‌می‌باشد ولی اندازه ویتامین دی3 در این غذاها آن قدر نیست که ضرورت ما را برآورده بسازد. از آن است که در ممالک غربی مقدار زیادی ویتامین دی3 را به شیر و آب‌های میوه و غیره علاوه می‌کنند تا مردم با کمبود زیاد این ماده مخصوصاً در زمستان دچار نگردند.

■ اندازه مورد ضرورت انسان:

قبل از کشفیات فعلی علما به این نظر بودند که روزانه فقط 400 واحد بین‌المللی (IU) از این ویتامین برای انسان کفایت می‌کند ولی کشفیات اخیر نشان داد که این اندازه قطعاً کافی نیست. دهقانی که روزانه 5 ساعت در هوای آزاد تحت شعاع آفتاب کار می‌کند، بدن او 20 هزار واحد بین‌المللی این ماده را تولید می‌کند که اندازه‌ای کافی و مفید است. علما اکنون ضرورت روزانه انسان‌ها را بین یک ـ دو هزار واحد بین‌المللی (IU) تعیین کرده‌اند. بعضی از متخصصین مقدار بیش‌تر از این را توصیه می‌دارند.

برای کسانی که از نور آفتاب استفاده درست کرده نتوانند، توصیه می‌گردد که ماده مورد ضرورت خود را از غذا یا به شکل کپسول بگیرند اما اندازه آن در غذاهای کشور ما خیلی کم است. لذا برای اخذ ویتامین دی3 کافی در افغانستان، دو راه وجود دارد، استفاده کافی از نور آفتاب و یا اخذ کپسول ویتامین دی3.

■ راه‌های اخذ ویتامین دی3:

1ـ بهترین طریقه اخذ این ماده، استفاده از اشعه آفتاب است. روزانه 15 الی20 دقیقه تابش اشعه آفتاب بر دست‌های برهنه الی آرنج‌ها که در ساعت‌های بین 10 بجه صبح الی 2:00 بجه بعد از ظهر صورت گیرد، کفایت می‌کند که بدن انسان این ماده را به اندازه کافی تولید بدارد.

نور آفتاب که از شیشه‌های اطاق می‌گذرد، توان خیلی ضعیف در تبدیل کردن کلسترول جلد به ویتامین دی3 را دارا می‌باشد. لازم است که استفاده از آفتاب در هوای آزاد بوده و به تعقیب استفاده از اشعه آفتاب برای یک ساعت بدن شست و شو نگردد.

2ـ تعداد کثیری از مردم که از مفاد متعدد صحی این ماده اطلاع دارند، استفاده منظم از نور آفتاب نموده و یا این ماده را به شکل کپسول مصرف می‌دارند. نبود آفتاب در روزهای زمستانی و نوع زنده‌گی مامورین عالی‌رتبه، استفاده از اشعه آفتاب را به شکل منظم روزانه مشکل می‌سازد.

مصرف غذاهایی چون ماهی، شیر و تخم‌مرغ یک فی‌صدی خیلی کوچک ضرورت ما را می‌تواند برآورده بسازد ولی کافی نمی‌باشد. این ماده در درملتون‌ها به نام ویتامین دی‌3 (D3) موجود است. کسانی که نمی‌توانند این ماده را به صورت منظم از آفتاب بگیرند، بهتر است که روزانه در حدود لااقل یک هزار آی یو (IU 1000) را از طرف شب مصرف نمایند و بعد از 4 ماه، اندازه این ماده را در خون خویش امتحان لابراتواری نموده و دریابند که اندازه آن در خون به حد نارمل خود رسیده یا خیر. حد نارمل فعلاً بین 33 الی 49 نانوگرام (ng) در هر دیسی‌لیتر (dl) خون تعیین گردیده است. اگر اندازه ویتامین دی3 در خون شما خیلی پایین‌تر از این باشد، بهتر است با مشوره داکترتان، مقدار بیش‌تری از این ماده را به مصرف برسانید.

ناگفته نماند که برای صحت بهتر انسان، محققین دریافته‌اند که مقدار ویتامین دی3 در خون باید بین 50 الی 70 نانوگرام در هر دیسی‌لیتر (ng/dl) باشد. تحقیقاتی که در بین اطفال کابل صورت گرفته، نشان می‌دهد که اوسط مقدار ویتامین دی3 در خون ایشان در حدود 8 نانوگرام است.

یادداشت: در مولتی‌ویتامین (Multivitamin) که ممکن است شما روزانه به مصرف می‌رسانید، اگر مقدار ویتامین دی3 به مایکروگرام (mcg یا gµ) داده شده باشد، جهت تبدیل آن به واحد بین‌المللی (IU) از فورمول ذیل می‌توانید کار بگیرید:

mcg ×40 = IU

 

آخرین خبرها

تعداد بازدید مطالب فعال

Content View Hits : 2249984

کارتون

Free template 'Feel Free' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft! | Edited By PersianIT.ir