نسخه آنلاین

با کلیک روی تصویر، شماره اخیر راه نجات را به صورت آنلاین بخوانید

پیامک هفته

عاشقی مقدور هر عاشق نیست

غم کشیدن کار هر نقاش نیست

پرنیان

وقتی بهار می‌رسد و شور و حال نیست

یعنی که در نظام زمین اعتدال نیست

بلبل کجاست تا به کلاغان خبر دهد

روح بهار تشنه‌ی این قیل و قال نیست

حالا که فاطمیه، دل عید را شکست

دیگر برای خنده‌ی گل‌ها مجال نیست

غم دامن ملائکه را هم گرفته است

«در بارگاه قدس که جای ملال نیست»

آه ‌ای بهار خسته که از راه می‌رسی!

آیا دلت شکسته‌تر از پارسال نیست؟

(تکتم حسینی)

سخن فاطمه(س)

«اى على! من از پروردگارم شرم دارم كه چيزى از تو درخواست كنم كه توان برآوردن آن را نداشته باشى».

کاریکلماتور

گرانی بار مردم را سبک می‌کند

(حسین ناژفر)

آخرین استخر زنانه در آلمان (+ تصویر) PDF Print E-mail
جامعه - زنان و جوانان
Tuesday, 28 September 2010 13:47

آخرین استخر زنانه در آلمان


الان کجای آلمان می‌شود استخر زنانه پیدا کرد؟ در شهر جنوبی فرایبورگ. زنان آلمان که گذشته‌ها تنها اجازه داشتند به استخرهای زنانه بروند، امروز داوطلبانه به این استخر زنانه می‌روند، چون احساس راحتی و آزادی بیش‌تری می‌کنند.

وجود استخر زنان در کشورهای اسلامی امری کاملاً بدیهی است، اما در آلمان وجود استخرهایی که تنها ویژه زنان یا مردان باشند، متعلق به گذشته است و امروز تنها استخرهای خانواده‌گی وجود دارند، البته به غیر از یک استخر در فرایبورگ که یادگاری است از زمان قدیم.

تاریخچه استخر زنان فرایبورگ

اولین استخر سر باز در اواسط قرن نوزدهم میلادی در فرایبورگ افتتاح شد، اما تنها برای مردان. زنان اجازه ورود به این استخر را نداشتند. بعدها، استخری هم برای زنان ساخته شد که دور تا دور آن را دیوار فرا گرفته بود.

اما در قرن بیستم میلادی، با گذشت زمان تابوها در جامعه کم‌رنگ‌تر شدند و زنان نیز در پی برابری بین زن و مرد، حقوق بیش‌تری کسب کردند. هم‌زمان با این تحولات، جدایی بین زن و مرد هم کم‌کم از بین رفت. به طوری که در سال ۱۹۴۰ استخر مردان فرایبورگ تبدیل به استخر خانواده‌گی شد. اما استخر زنان تا امروز پا بر جا مانده است.

شنا کردن به دور از نگاه‌های کنجکاو

این استخر دیگر جایی برای اعمال محدویت بر زنان نیست، بلکه گوشه‌ای خلوت است که آن‌ها می‌توانند در آن، کنار هم‌جنسان خود در سنین مختلف و با ملیت‌های گوناگون وقت بگذرانند.

اریکا، ۶۵ سال دارد. او از ده سال پیش، تقریباً هر روز به استخر زنان فرایبورگ می‌رود و از نکات مثبت آن تعریف می‌کند: «یکی از جذابیت‌های استخر بدون مردان این است که تو می‌توانی راحت و بدون خجالت حرکت کنی و این که بدن تو عیب و ایرادی دارد، اصلاً مهم نیست. این عالی است، چون هیچ کس نیست که نگاه انتقادآمیز داشته باشد و تو احساس نمی‌کنی که برانداز می‌شوی.»

بسیاری از زنان دیگر که از طرفدارن تنها استخر زنان آلمان هستند، حسی مشابه اریکا دارند. در عین حال، آن‌ها با حضور مردان هم مشکل چندانی ندارند. والبورگ، دختر ۱۸ ساله در این مورد می‌گوید: «در واقع حضور مردان آن قدر هم مرا اذیت نمی‌کند. با این‌همه، این‌جا بیش‌تر احساس راحتی می‌کنم. به طور مثال هر بار که می‌خواهی لباس خود را عوض کنی، مجبور نیستی خود را زیر حوله پنهان کنی. اما این، در استخر خانواده‌گی امکان‌پذیر نیست.»

استقبال خوب از استخر زنان

فضای استخر زنان فرایبورگ بسیار دوستانه است. مراجعه‌کننده‌گان به راحتی و خیلی سریع با هم وارد گفت‌وگو می‌شوند و اگر یکی از مراجعه‌کننده‌گان ثابت روزی غیبت کند، همه متوجه می‌شوند.

فضای راحت و دوستانه استخر زنان فرایبورگ، همواره زنان بیش‌تری را به سمت خود جذب می‌کند. به طوری که در چند سال اخیر بسیاری از دختران جوان، مادران با کودکان خود و همین طور زنان مسلمان، راه خود را به سوی این استخر یافته‌اند.

(منبع: دویچه وله)

 

آخرین خبرها

تعداد بازدید مطالب فعال

Content View Hits : 2250242

کارتون

Free template 'Feel Free' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft! | Edited By PersianIT.ir